Choroby

Mechanizm powstawania odpieluszkowego zapalenia skóry

Choć część odporności dziecko dziedziczy po rodzicach (matce), to jednak jego organizm musi samodzielnie zbudować system immunologiczny. To sprawia, że zdrowie niemowlęcia narażone jest na wiele zagrożeń. Bardzo często cierpią one z powodu pieluszkowego zapalenia.

Zaczyna się od złej pieluchy albo nadmiernej wilgoci

 

Przypadłość ta pojawia się około szóstego miesiąca życia. Wywoływana jest przez mocz i kał. Powstaje wskutek oddziaływania tych produktów przemiany materii na delikatną skórę bobasa. Długotrwały kontakt naraża ją na podrażnienia spowodowane drażniącymi właściwościami substancji obecnych w urynie i stolcu.

Winna jest też wilgoć, która gromadzi się w fałdkach skórnych niemowlęcia. Zetknięcie się wilgoci z moczem albo kałem wywołuje maceracje. Dodatkowo dziecko rusza, trze ciałem o materiał pieluszki.

Tak dochodzi do otarć, które z czasem mogą przerodzić się w rumień. Kolejnym etap uszkodzenia stanowią grudki i pęcherzyki. Skóra się łuszczy. W ten sposób powstaje odpieluszkowe zapalenie skóry.

Jak mu zaradzić? Przede wszystkim dbać o higienę maluszka. Wycierać wilgotne miejsca. Na bieżąco zmieniać mu pieluchy, które muszą odznaczać się dużą chłonnością, brakiem materiałów uczulających. Stosować odpowiednie preparaty ochronne.

Artykuły kosmetyczne do pielęgnacji skóry niemowlęcej nie powinny zawierać tlenku cynku, alkoholu ani wazeliny. Najlepiej wybrać te mające postać atomizera. Zapewnia on wygodną, niewymagającą kontaktu ze skórą aplikację. Przed nałożeniem pieluchy należy odczekać około 30 sekund, aż płyn wyschnie. Wtedy powstaje z niego niewidzialna błona, która zapobiega podrażnieniom i zwalcza odpieluszkowe zapalenie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dwa sposoby na ochronę przed pieluszkowym zapaleniem skóry

Od momentu urodzenia do osiągnięcia pełnoletności, dziecko przebywa różne choroby i schorzenia. Jednym z nich może być pieluszkowe zapalenie skóry....

Zamknij