Choroby

Materiały opatrunkowe skóry w XXI wieku

Jak mówi znane przysłowie, nieszczęścia chodzą po ludziach. Możemy być bardzo ostrożni, a mimo to dosięgnie nas jakiś pech, w wyniku którego doznamy urazy. Uszczerbek na zdrowiu może być niewielki, np. w postaci skaleczenia.

Zapobiegają i leczą

 

Zwykle taką ranę przemywamy środek odkażającym, wodą i opatrujemy. Niekiedy musimy mocniej zacisnąć opatrunek, żeby zahamować krwawienie. Z czasem, jeśli jesteśmy zdrowi, organizm zaczyna się regenerować. W uszkodzonym miejscu powstają nowe komórki, nowe warstwy naskórka. Innymi słowy: rana się zabliźnia.

Problem zaczyna się wtedy, gdy organizm nie jest w stanie poradzić sobie z uszkodzeniem albo zajmuje mu to o wiele więcej czasu niż normalnie. Doskonały przykład stanowią rany po operacjach, odleżyny, rany w związku z cukrzycą, owrzodzeniami.

Skala uszkodzenia jest bowiem znaczna. Niekiedy gojenie się uniemożliwia trwający stan zapalny. Na domiar złego wytwarzającą się błonę zrywamy, zmieniając opatrunek. Na szczęście można sobie z tym poradzić.

W tym miejscu rodzi się pytanie o to, jakie materiały opatrunkowe skóry stosować. Najlepszym rozwiązaniem są opatrunki, które prawidłowo regulują wilgotność w ranie i zapobiegają uszkodzeniom jej brzegów.

Zahamowanie procesu macerowania komórek sprawi, że komórki znajdujące się w tym miejscu odzyskają zdolność dzielenia się. Rana znów będzie się zabliźniać. Oznacza to, że odpowiednio dobrane materiały opatrunkowe skóry nie tylko zapobiegają pogłębianiu uszkodzeń skóry, ale też przyspieszają proces leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak skutecznie leczyć uszkodzenie skóry przez mocz?

Problem nietrzymania moczu ma nie tylko charakter społeczny. Nie tylko przyczynia się do izolowania się chorych od otoczenia. Ma również...

Zamknij