Choroby

Łuszczyca skóry – objawy i leczenie

Łuszczyca skóry to choroba, której nie da się wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy, jak charakterystyczne łuski na ciele. Przyczyny zmian skórnych mogą mieć podłoże genetyczne lub być związane są z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Leczenie łuszczycy polega na stosowaniu specjalnych leków miejscowych, doustnych lub fototerapii.

 

Łuszczyca – jaka to choroba?

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się grudkowatymi i złuszczającymi się wykwitami skórnymi o bogatej morfologii. Zmiany na ciele pojawiają się najczęściej na łokciach i kolanach, a także okolicach lędźwi i pośladków. Choroba może również atakować owłosioną skórę głowy, gdzie charakterystyczne łuski występują zwykle na czole, uszach oraz wzdłuż linii włosów. U połowy pacjentów, jednocześnie ze zmianami skórnymi, pojawia się także łuszczyca paznokci które przybierają wówczas żółty kolor, łatwo się rozdwajają, a na ich powierzchni pojawiają się liczne pomarszczenia i bruzdy.

 

Łuszczyca – objawy i rodzaje

Łuszczyca występuje w kilku odmianach, a w każdej z nich mogą wystąpić inne objawy. Większość zmian łuszczycowych to charakterystyczne wykwity w postaci czerwonych lub brunatnych grudek o owalnym lub płaskim kształcie.

 

  • Łuszczyca zwyczajna

Łuszczyca zwyczajna stanowi większość wszystkich przypadków zachorowań. Chorobę można podzielić na plackowatą, wysiewną i zadawnioną. Objawem łuszczycy zwyczajnej są grudki, które zlewają się ze sobą i tworzą blaszki łuszczycowe. Na ich powierzchni pojawia się charakterystyczna łuska. Zmiany łuszczycowe usytuowane na owłosionej skórze głowy mogą sugerować występowanie łojotokowego zapalenia skóry.

 

  • Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca krostkowa ograniczona (czyli łuszczyca dłoni i stóp) charakteryzuje się licznymi krostami z jałową treścią ropną. Ogniska rumieniowe pojawiają się na powierzchni dłoni i stóp. Wykwity krostkowe mają tendencję do zlewania się w obrębie stanów zapalnych. Łuszczyca krostkowa uogólniona, czyli typu von Zumbusha, to najcięższa postać choroby. Jej objawy to: leukocytoza we krwi, podwyższone OB, gorączka oraz zapalenie języka.

 

  • Łuszczyca stawowa

W łuszczycy stawowej, oprócz zmian skórnych, występuje rumień oraz obrzęk stawów. W zaawansowanym stadium choroby może dojść do zniekształceń kości oraz skrócenia paliczków, które mogą doprowadzić nawet do trwałego inwalidztwa. W przypadku łuszczycy stawowej, w surowicy krwi brak czynnika reumatoidalnego.

 

  • Łuszczyca paznokci

Łuszczyca stawów często przebiega razem z łuszczycą paznokci. Na ich płytce pojawiają się przebarwienia, najczęściej przyjmujące pożółkły kolor. Paznokcie stają się łamliwe i podatne na rozwarstwienia.

 

Łuszczyca – leczenie farmakologiczne

U większości chorych na łuszczycę najistotniejszą metodą terapii jest leczenie miejscowe. Na zmiany skórne stosuje się najczęściej leki keratolityczne, czyli zawierające kwas salicylowy. Dzięki nim możliwe jest usunięcie łuski łuszczycowej, co ułatwia wniknięcie w skórę aktywnych leków. Tradycyjne medykamenty stosowane w leczeniu łuszczycy to np.: cygnolina, dziegcie, pochodne witaminy D. Silne stany zapalne, którym często towarzyszy świąd, łagodzi się kortykosteroidami. Na nasilone postaci łuszczycy zwyczajnej lub stawowej często stosuje się pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy.

 

Jak leczyć łuszczycę fototerapią?

Fototerapia to popularna metoda łagodzenia zmian łuszczycowych, zwłaszcza jeśli są one rozległe i rozsiane, a stosowanie na nie leczenia miejscowego jest utrudnione bądź całkowicie niemożliwe. Naświetlanie obywa się na dwa podstawowe sposoby: promieniami UVB oraz fotochemioterapią (PUVA). Metoda PUVA polega na zastosowaniu promieni UVA w połączeniu z ogólnym lub miejscowym podaniem medykamentów z grupy psoralenów.

 

Łuszczyca – czy jest zaraźliwa?

Łuszczyca skóry nie jest chorobą zakaźną. Jej przyczyną są najczęściej uwarunkowania genetyczne oraz wadliwe działanie układu odpornościowego organizmu. Łuszczycą nie można się zarazić przez jakikolwiek kontakt z chorą osobą, np.: poprzez podanie ręki, spanie w jednym łóżku, pływanie w tym samym basenie czy korzystanie z tej samej łazienki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przyczyny opryszczki na ustach

Opryszczką wargową można się zarazić drogą kropelkową, np. poprzez pocałunek z zarażoną wirusem osobą. Przypadłość atakuje najczęściej osoby z osłabionym...

Zamknij