Medycyna

Łuszczyca i ciągły stres? Najgorsze połączenie

Badania przeprowadzane przez naukowców udowadniają, że na zdrowie człowieka w ogromnym stopniu wpływają czynniki środowiskowe. Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, życie w ciągłym napięciu to czynniki, które potrafią zrujnować ludzki organizm i wywoływać różnego rodzaju choroby.

Czym jest łuszczyca

Jedną z chorób, która w ostatnim czasie dotyka coraz więcej osób jest łuszczyca. Łuszczyca ma podłoże dermatologiczne i póki co nie udało się na nią znaleźć skutecznego lekarstwa. Jest chorobą przewlekłą, która może dotykać osób w każdym wieku. Najbardziej narażone na zachorowanie są ludzie młodzi, którzy nie ukończyli 40 roku życia. U osób dotkniętych łuszczycą skóry następuje przyspieszone rogowacenie komórek na skórze, które może występować miejscowo lub na całym ciele.

Przyczyny powstawania łuszczycy

Jak na razie lekarzom nie udało się jednoznacznie stwierdzić co wywołuje łuszczycę. Wiadomo na pewno, że występuje tzw. gen łuszczycowy, który jest dziedziczony. Okazuje się jednak, że nie wszystkie osoby, u których wykryto istnienie tego genu, zapadają na tę przewlekłą chorobę. Coraz częściej uważa się, że czynnikiem, który może prowadzić do zachorowania jest przewlekły stres. U wielu osób cierpiących na łuszczycę zaobserwowano, że pierwsze objawy pojawiły się w momencie występowania problemów osobistych lub traumatycznych przeżyć.

Błędne koło

Badania przeprowadzone na chorych pokazują, że stres nie tylko może wywoływać choroby, ale także wpływać na jej przebieg. Osoby, u których dominują negatywne emocje pojawiają się częste nawroty choroby, a także inne zaburzenia w postaci zapalenia stawów lub zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych. Chociaż unikanie sytuacji stresowych zazwyczaj pomaga w złagodzeniu objawów choroby, to pacjentom dotkniętym tą chorobą bardzo trudno jest to zrobić. Pojawiające się zmiany skórne wpływają na pogorszenie samopoczucia pacjenta i jego samooceny, co tylko pogarsza sytuację i powoduje powstanie efektu błędnego koła. U osób, które nie potrafią pogodzić się z chorobą i uwolnić od stresu mogą nawet pojawić się stany depresyjne oraz inne zaburzenia ze strony układu immunologicznego. Łuszczyca w połączeniu z przewlekłym stresem to połączenie, które może odebrać choremu radość z funkcjonowania i chęć do życia. Aby tego uniknąć bardzo często trzeba leczyć nie tylko ciało, ale również i duszę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Choroba niedokrwienna serca – objawy, przyczyny i leczenie

Choroba niedokrwienna serca polega na tym, że do mięśnia sercowego nie dociera odpowiednia ilość krwi bogatej w tlen i substancje...

Zamknij