Medycyna

Licówki w Warszawie i innych miastach. Jak przebiega proces ich zakładania?

Licówki to nakładki na zęby, które umożliwiają pacjentom poprawę estetyki uśmiechu bez konieczności zakładania implantów. Wykonuje się je z różnych materiałów. Dostępne są akrylowe, kompozytowe i porcelanowe. Proces ich zakładania jest kilkuetapowy.

Czym są licówki i po co się je zakłada?

Licówki w Warszawie i wielu innych miastach cieszą się ogromną popularnością. Stanowią alternatywę dla kosztownych implantów i cechuje je podobna trwałość. Założone na zęby mogą przetrwać nawet 10 lat, o ile są wykonane z dobrego materiału. Możliwość założenia licówek zależy jednak od stanu zębów i dziąseł, które przed zabiegiem muszą być wyleczone i starannie wyczyszczone.

 

Licówki to rodzaj nakładek, które mają zakryć wszelkie niedoskonałości zębów. Poprawiają estetykę uśmiechu. Daje to pacjentowi poczucie komfortu i pomaga budować relację z innymi ludźmi. Korygujące nakładki na zęby tworzy się z wielu materiałów. Cechuje je różna trwałość, dlatego zostały podzielone na następujące rodzaje:

  • licówki akrylowe – uważa się je za najtańszą formę poprawy estetyki uśmiechu. Mają też krótką trwałość w porównaniu z innymi nakładkami. Na zębach wytrzymują zaledwie 2 lata. Tworzy się je z samoutwardzalnego lub samopolimeryzującego akrylu;
  • licówki kompozytowe – produkowane na bazie kompozytu będącego mieszaniną różnych materiałów. Od licówek akrylowych odróżnia je odporność na urazy mechaniczne. Niekiedy wyglądają sztucznie, ponieważ mają jednolitą barwę;
  • licówki ceramiczne – są o wiele droższe od kompozytowych i dużo od nich trwalsze, ponieważ tworzy się je z mieszaniny minerałów, które po wstępnej obróbce są wypalane w piecu. Imitują naturalny kształt zębów;
  • licówki porcelanowe – bardzo elastyczne i trwałe, choć drogie. Niewątpliwą ich zaletą jest możliwość zakładania na każdy ząb. W składzie znajduje się masa akrylowa i ceramiczna połączona z niewielką ilością dodatków. Dzięki temu są odporne na przebarwienia.

 

Dostępne są także licówki pełnoporcelanowe, które w składzie mają cyrkon lub tlenek glinu, lecz zakłada się je rzadko.

Jak przebiega proces zakładania licówek?

Warunkiem założenia licówek jest staranne wyczyszczenie zębów i uzupełnienie wszelkich ubytków, ale mimo to nie każdy może je nosić. Nakładek na zęby nie proponuje się osobom z próchnicą i paradontozą oraz z chorobami dziąseł. Nie mocuje się ich także na zębach przeznaczonych do leczenia kanałowego.

 

Licówki można założyć na dwa sposoby: ze szlifowaniem zębów lub bez. Szlifowanie jest konieczne, jeśli zęby pacjenta są bardzo nierówne i założenie na nie nakładek będzie wiązało się z wystawianiem zęba z łuku. Mocowanie bez ścierania jest bardziej komfortowe, ponieważ nie narusza tkanek zęba. Licówki przykleja się do zębów za pomocą specjalnego kleju, lecz zanim do tego dojdzie, konieczne jest pobranie wycisku z uzębienia pacjenta i stworzenie licówki dobranej ściśle do kształtu jego zębów.

 

Cena licówek jest uzależniona od materiału, z którego zostały wykonane. Za najtańszy trzeba zapłacić około 80 złotych. Najdroższe mogą kosztować nawet 2500 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Inseminacja – na czym polega? Jej skuteczność w leczeniu niepłodności

Inseminacja jest jedną z metod leczenia niepłodności. Jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna. Skuteczność wynosi 25 procent. Na czym polega inseminacja?...

Zamknij