Choroby

Łagodne guzy mózgu – charakterystyka

Do łagodnych guzów mózgu zalicza się guzy siodła tureckiego, wśród których większość to gruczolaki przysadki. Niezłośliwe guzy nadsiodłowe to np.: oponiaki, torbiele skórzaste, tłuszczaki, czaszkogardlaki, potworniaki dojrzałe. Większość nowotworów w początkowym stadium nie daje żadnych charakterystycznych objawów, przez co trudno je zdiagnozować.

 

Gruczolaki przysadki mózgowej

Gruczolaki przysadki to niezłośliwe nowotwory, które są najczęstszą przyczyną chorób przysadki u osób dorosłych. Guz rzadko występuje u dzieci. Zlokalizowany jest w środowym dole czaszki, w zagłębieniu kości klinowej. Gruczolak zbudowany jest z komórek płata przysadki mózgowej, z których niektóre z nich wydzielają hormony, np. prolaktynę. Nowotwór może powodować zaburzenia hormonalne, gigantyzm, akromegalię, chorobę Cushinga, nadciśnienie tętnicze. U chorych z nieczynnymi hormonalnie gruczolakami często dochodzi do niedoborów hormonu folikulotropowego, kortykotropowego oraz tyreotropiny.

 

Torbiele skórzaste w mózgu

Torbiele skórzaste pojawiają się najczęściej na twarzy, w czaszce, a rzadziej w mózgu. Nowotwór, podobnie jak oponiak mózgu, jest łagodny i bardzo rzadko dochodzi do jego zezłośliwienia. Organiczna zmiana w głowie ma workowatą strukturę, której ścianę najczęściej tworzą komórki nabłonkowe. Do rozwoju nowotworu dochodzi zazwyczaj na skutek zaburzeń rozwoju zarodkowego (embriogenezy). Objawem wystąpienia torbieli w mózgu jest wodogłowie oraz złamanie kości sklepienia czaszki.

 

Tłuszczaki mózgu

Tłuszczaki to niezłośliwe nowotwory, które powstają z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Tłuszczak rośnie powoli, a objawy jakie daje to najczęściej dolegliwości wynikające z ucisku na sąsiadujące nerwy i tkanki. W wielu przypadkach nie podejmuje się leczenia tłuszczaków, a o ich usunięciu decydują zwykle względy kosmetyczne. Powikłania po zabiegu chirurgicznym występują bardzo rzadko i mogą być nimi, np.: krwawienie z rany czy pojawienie się ropy. Tłuszczak jest miękki w dotyku, a skóra nad nim nie zmienia się.

 

Guz czaszkogardlak

Czaszkogardlak to łagodny nowotwór nabłonkowy pochodzący z komórek kieszonki Rathkego (kieszonki przysadki). Rozwija się długo i może spowodować zatrzymanie wzrostu oraz dojrzewania płciowego, spadek libido, brak miesiączki czy niewydolność przysadki. W wyniku nacisku guza na nerwy dochodzi do pogorszenia się widzenia, zaburzeń pamięci, senności, nietrzymania moczu, nadciśnienia wewnątrzczaszkowego, a także silnych bólów głowy.

 

Potworniaki dojrzałe

Potworniaki dojrzałe to łagodne nowotwory, które zawierają elementy tkanek z różnych narządów. Podczas rozwoju komórek macierzystych wchodzących w skład poszczególnych listków zarodkowych dochodzi do mutacji. W efekcie w ciele powstaje guz z włosami, gruczołami łojowymi, fragmentami tkanki chrzęstnej, skórą, tkanką mięśniową, a nawet zdeformowanymi zębami. Sposobem leczenia guza mózgu jest operacja chirurgiczna. Tkankę mózgową odsłania się za pomocą haków chirurgicznych, po czym przez niewielkie nacięcie wprowadza się endoskop, z pomocą którego usuwa się nowotwór.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Łuszczyca skóry – objawy i leczenie

Łuszczyca skóry to choroba, której nie da się wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy, jak charakterystyczne łuski na ciele. Przyczyny...

Zamknij