Choroby

Kto jest narażony na zachorowanie na ospę?

Ospa jest chorobą zakaźną charakterystyczną dla wieku dziecięcego. Najwięcej przypadków dotyczy dzieci do dziewiątego roku życia. Szanse na złapanie wirusa zwiększają się, jeśli pociecha uczęszcza do żłobka, przedszkola lub do szkoły, gdyż kontakty z rówieśnikami sprzyjają przenoszeniu się tej choroby. Na ospę mogą zachorować również osoby dorosłe, ale zdarza się, to zdecydowanie rzadziej.

Zagrożenia

W przypadku dzieci ospa zwykle przebiega łagodnie. Na powikłania, takie jak między innymi zapalenie płuc, ucha czy mózgu narażeni są częściej dorośli. Ospa może być groźna również dla  kobiet w ciąży lub osób borykających się z zaburzeniami odporności organizmu. W ciągu ostatnich kilku lat zarejestrowano około 140 tysięcy przypadków ospy, z czego niewiele ponad tysiąc z nich wymagało hospitalizacji.

Pierwsze objawy

W początkowym stadium choroby ciężko jest  postawić diagnozę. Skóra dziecka ospa dopiero pozwoli stwierdzić czy wysypka jest objawem zakażenia tym właśnie wirusem. W czasie pierwszych dni choroby, dzieci gorączkują (37-40 stopni C.), odczuwają osłabienie, zmęczenie, bóle mięsni, tracą ochotę na smakołyki.

Kolejnym stadium choroby jest wysypka, które ulega przekształceniom. Z początku na szyi, w okolicach głowy i na tułowiu pojawiają się nieduże plamki o czerwonej brawie. Plamki zmieniają się w grudki, a następnie w pęcherzyki, w których można zaobserwować obecność przezroczystego płynu. Skóra dziecka w czasie ospy, wraz z wysychaniem pęcherzyków zaczyna pokrywać się strupami. W przebiegu choroby zaobserwowano od trzech do pięciu wysiewów wykwitów. Skóra dziecka ospa może mieć różnego rodzaju zmiany jednocześnie.

Jak dbać o skórę dziecka zarażonego ospą?

Jeśli twoje dziecko zachoruje na ospę, to bez wahania stosuj preparaty odkażające i przeciwświądowe. Drapanie się zwiększa ryzyko nadkażeń bakteryjnych. Jest wskazane, żeby na skórę dziecka w czasie ospy stosować środki antyseptyczne oraz spirytusowy roztwór fioletu goryczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nie daj się endometriozie

Endometrioza dopada najczęściej młode kobiety, między trzydziestką a czterdziestką. Jej główne objawy to silny ból w obrębie miednicy, występujący często...

Zamknij