Choroby

Korony protetyczne – czym są i kiedy się przydadzą?

Korona protetyczna zalicza się do stałych protez zębowych. Ma za zadanie odtworzyć kształt zniszczonej korony zębowej.

Czym jest korona protetyczna?

Korony protetyczne to specjalne uzupełnienia, które mają na celu zastąpić naturalną koronę zęba, jeśli ta uległa zniszczeniu. Nie ma znaczenia, czy dotknęła ją zaawansowana próchnica, czy zniszczyła się na skutek urazu mechanicznego. To rozwiązanie wybiera się zwykle wtedy, gdy nie ma możliwości założenia licówki bądź tradycyjnego wypełnienia. Korona protetyczna pomoże zarówno w przypadku zębów mocno uszkodzonych, jak i złamanych. Zakłada się ją zawsze na ząb filarowy lub na wszczepiony wcześniej implant. Dzięki koronie da się również poprawić wygląd zęba, w tym jego kolor i kształt. Jest ona jednym z trwalszych dostępnych rozwiązań, a po osadzeniu zostaje cementowana na stałe.

W jakim przypadku pomoże korona protetyczna?

Koronę protetyczną stosuje się najczęściej wówczas, gdy naturalna korona ma duże uszkodzenia spowodowane chorobą próchniczą. Kiedy zostaje złamana lub pęknięta w wyniku wypadku, również można skorzystać z tego rodzaju rozwiązania. Co więcej, koronę protetyczną można też wykorzystać ze względów estetycznych np. jeśli w naturalnej występuje wyraźne przebarwienie szkliwa, którego nie można w żaden sposób usunąć. W takich przypadkach wkład protetyczny maskuje jego obecność. Jeśli natomiast zęby uległy starciu, korona również okaże się nieocenioną pomocą.

Rodzaje koron protetycznych

Obecnie można skorzystać z wielu rodzajów koron protetycznych. Zwykle różnią się one między sobą materiałami, jakie zostały przeznaczone do ich wykonania. Pacjenci z reguły decydują się na te porcelanowe na podbudowie metalowej, ceramiczne, a także na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Wersje ceramiczne cieszą się uznaniem wśród wielu osób, ponieważ są bardzo estetycznym rozwiązaniem. Można tak dopasować barwę materiału, że nie będzie się odróżniać od naturalnego uzębienia. Poza tym cechują się dużą wytrzymałością i szczelnością. Są jednak rozwiązaniem dosyć drogim. Poleca się je osobom, które nie mogą zdecydować się na korony porcelanowe na podbudowie metalowej z uwagi na uczulenie (część osób wykazuje alergię na nikiel). Natomiast uzupełnienia protetyczne wykonane z porcelany i metalu gwarantują użytkownikowi podobną trwałość i niezawodność jak ich ceramiczne odpowiedniki. Ich ogromnym atutem jest także niewysoka cena.

Optymalnym wyborem jest natomiast korona protetyczna wykonana z tlenku cyrkonu. Materiał ten jest obojętny dla ludzkiego organizmu, dlatego też często wykorzystuje się go do tworzenia implantów (łatwo zrasta się z kością). Jednocześnie jest wytrzymały jak metal, estetyką zaś dorównuje ceramice. W ten sposób można odtworzyć zniszczoną koronę w bardziej naturalny sposób, który zostanie w pełni zaakceptowany przez organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czerniak to nowotwór skóry

Co to jest czerniak? Czerniak to jest nowotwór skóry, poważne schorzenie, które niszczy cerę i sprawia, że człowiek ciężko choruje....

Zamknij