Choroby

Kontrola cukrzycy a podróżowanie

Diabetyk wybierający się w podróż powinien zabrać ze sobą urządzenia do pomiaru poziomu cukru we krwi. Ważne są też insulina, leki oraz zaświadczenie o ich rodzaju. W przypadku podróży samochodem istotne są regularne przerwy i niewielkie posiłki.

Co diabetyk powinien zabrać ze sobą w podróż?

Diabetyk, który wybiera się w podróż powinien pamiętać o kontrolowaniu poziomu cukru. Stosuje się do tego glukometry, nakłuwacze i paski testowe. Ważne jest też dostosowanie dawek insuliny – szczególnie w przypadku podróży ze zmiana strefy czasowej. Zapas leków przyda się też w przypadku opóźnienia w podróży. Należy to skonsultować z lekarzem. Diabetyk powinien przechowywać je w oryginalnych opakowaniach. W przypadku dłuższych tras najlepiej przewozić je w specjalnej lodówce lub pojemniku, który zapewni stałą temperaturę. Przydatne będzie też zaświadczenie od diabetologa o chorobie i przyjmowanych lekach, by nie było problemu z przewiezieniem ich przez granicę lub wniesieniem na pokład samolotu.

Cukrzyk w podróży samochodem

Cukrzyk, który ma zamiar wyjechać w dłuższą trasę i prowadzić samochód, może to zrobić dopiero po zmierzeniu poziomu cukru we krwi. Przed wyjazdem powinien też zażyć insulinę i coś zjeść. Osoby zmagające się z hipoglikemią powinny wziąć pod uwagę zmianę insuliny na jej analogi. Można je wstrzykiwać w trakcie posiłku lub po jego zjedzeniu. Tradycyjną insulinę należy przyjąć z wyprzedzeniem. Dobrze, aby diabetyk jeździł z drugą osobą, która w razie wystąpienia hipoglikemii udzieli mu pomocy. Jeśli podczas samodzielnej jazdy cukrzyk poczuje się gorzej, powinien natychmiast zatrzymać samochód i wyjąć kluczyki ze stacyjki. Kiedy podejrzewa zbyt niski poziom cukru powinien zjeść posiłek z węglowodanami prostymi, a po około 20 minutach zmierzyć stężenie glukozy. W dalszą trasę może ruszyć po około godzinie od rozpoczęcia postoju. Podczas dłuższego wyjazdu należy robić postoje co 2-3 godziny. W tym czasie trzeba oznaczyć poziom cukru i zjeść niewielki posiłek. Przerwy w podróży będą korzystne także dla stóp, z którymi chorzy na cukrzycę mają częste problemy. Ważne, by kierowca diabetyk prowadził samochód w oddychających skarpetkach i wygodnych butach. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko pojawienia się stopy cukrzycowej.

Diabetyk w samolocie

W trakcie lotu samolotem ważne jest nawadnianie organizmu. Diabetyk powinien mieć ze sobą zapas cukru bądź produktów, które go zawierają. W przypadku samotnej podróży przydatna będzie opaska na rękę informująca o chorobie. Ważne, by zabrać leki i insulinę do bagażu podręcznego. W luku bagażowym panuje bowiem niska temperatura – nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza poniżej zera. Może ona wpłynąć na właściwości insuliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Soczewki kontaktowe miesięczne a jednodniowe

Soczewki kontaktowe, służące do korekcji takich wad wzroku, jak: astygmatyzm,  krótkowzroczność czy nadwzroczność, to wygodne zamienniki tradycyjnych okularów. Szkła można...

Zamknij