Choroby

Komu pomoże plastrowanie dynamiczne?

Plastrowanie dynamiczne, zwane kinesiotapingiem, likwiduje ból i przyspiesza gojenie się tkanek po urazach. Wzmacnia siłę mięśniową i sprzyja wchłanianiu się obrzęków oraz krwiaków poprzez poprawę mikrokrążenia.

Czym jest plastrowanie dynamiczne?

Plastrowanie dynamiczne, inaczej kinesiotaping, polega na oklejaniu części ciała plastrami, zwanymi też taśmami. Są one elastyczne, mają wagę i grubość zbliżoną do ludzkiej skóry. Dzięki falowanej strukturze powietrze może swobodnie przepływać. Są wykonane z bawełny i kleju akrylowego i wodoodporne. O ich bezpieczeństwie świadczy możliwość stosowania u osób starszych i kobiet w ciąży.

Poprawa mikrokrążenia

Plastrowanie wykorzystuje działanie sensoryczne plastra. Powinien zostać przyklejony tak, aby przestrzeń między skórą a powięzią została powiększona. Dzięki temu usprawnia się krążenie krwi i limfy. Delikatne naciągnięcie skóry aktywuje proces samoleczenia. Kinesiotaping można stosować u osób z zaburzeniami krążenia chłonki, przy obrzękach i u pacjentów ze wskazaniem do drenażu limfatycznego.

Przyspieszenie gojenia

Plastrowanie dynamiczne poprzez poprawę przepływu limfy i lepsze mikrokrążenie przyspiesza proces wchłaniania się krwiaków i obrzęków. Jest też używane przy leczeniu blizn. Zmniejsza stany zapalne. Zapewnia szybsze gojenie się tkanek po urazach lub zabiegach i operacjach.

Usunięcie dolegliwości bólowych

Kinesiotaping ma działanie przeciwbólowe na skutek oddziaływania taśm na receptory znajdujące się w skórze. Jest to proces trwający przez cały czas – zarówno gdy plaster jest przyklejony, jak i przez pewien czas po jego zdjęciu. Zmniejsza bóle kolan, kręgosłupa, barku, a także dolegliwości w obrębie przyczepów mięśniowych i pochewek ścięgnistych. Pomaga osobom z ostrogą piętową.

Leczenie urazów i zapobieganie kontuzjom

Plastrowanie dynamiczne jest stosowane w leczeniu zwichnięć i skręceń stawów oraz po uszkodzeniach mięśni i więzadeł. Ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi. Mają też działanie stabilizujące stawy. Dzięki tym zaletom pozwalają zapobiec kontuzjom, np. w trakcie treningu.

Zwiększenie siły i napięcia mięśniowego

Kinesiotaping z powodzeniem stosuje się u osób mających osłabioną siłę i napięcie mięśniowe. Terapia zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów. Taśmy ułatwiają wykonywanie niektórych ruchów w życiu codziennym i ćwiczeń w trakcie rehabilitacji. Są stosowane np. u dzieci i niemowląt z hipotonią, czyli słabym napięciem mięśniowym.

Przeciwwskazania do kinesiotapingu

Plastrowanie dynamiczne nie może być stosowane w bardzo niewielkiej liczbie przypadków. Kinesiotaping wykluczają niezagojone rany, uczulenie na klej w plastrach i poważne choroby skóry, np. łuszczyca. Przeciwwskazaniem są także zabiegi fizykoterapeutyczne, których nie można wykonać przez powierzchnię plastra.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna uniemożliwia zajście w ciążę w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodą. Można po nią sięgnąć po stosunku bez...

Zamknij