Choroby

Kiedy szukać pomocy u neurologa?

Przeciętna wiedza ludzi na temat neurologii ogranicza się do tego, że jest to lekarz zajmujący się nerwami. Neurologia to jednak bardzo bogata dziedzina i nie można jej ograniczać jedynie do nerwów.

Pomocy neurologa poszukujemy bowiem w przypadku wielu różnych przypadłości, także takich, które kojarzone są częściej z psychiatrią. Lekarz neurolog zajmuje się bardzo wieloma chorobami dotyczącymi zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego układu nerwowego – często są to różnego rodzaju zaburzenia ruchowe, napadowe, genetyczne, także choroby spowodowane urazami i wiele, wiele innych.

W trakcie badania neurologicznego badane są (niekojarzone raczej z lekarzem „od nerwów”) – badanie chodu, zborności kończyn, mowy, czucia, a także badanie tułowia i odruchów. Podczas badania neurologicznego dużą rolę ogrywa również analiza pewnych umiejętności, takich jak umiejętność pisania, mówienia, zapamiętywanie (bada się m.in. pojemność pamięci).

W przypadku zauważenia nieprawidłowości w powyższych umiejętnościach, konieczna staje się pomoc lekarska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Różyczka – niebezpieczna choroba dzieci

Nazwa różyczka kojarzy się z pięknym delikatnym kwiatem, jednocześnie jednak określa niebezpieczną chorobę zakaźną, która najczęściej dotyka nas w wieku...

Zamknij