Choroby

Kiedy przeprowadza się i jak wygląda zabieg Sono-HSG?

Kliniki leczenia niepłodności wykorzystują wiele metod diagnostycznych w celu określenia przyczyny kobiecej niepłodności. Obecnie jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów jest Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia) pozwalający na dokładną ocenę jajowodów i jamy macicy. Badanie może mieć także funkcję leczniczą i udrożnić zlepione ściany jajowodów.

Badanie Sono-HSG wykonuje się w celu wykrycia niedrożności jajowodów bądź ewentualnych nieprawidłowości kształtu i/lub budowy macicy, co może stanowić główną przyczynę nieudanych starań o dziecko. Sono-HSG polega na podaniu za pomocą cewnika kontrastu pod kontrolą USG. Badanie ultrasonograficznej histerosalpingografii realizowane jest przez wyspecjalizowane ośrodki. Przykładowo klinika leczenia niepłodności Wrocław przeprowadza takie badanie za około 700 zł. Usługa znajduje się w ofercie pozostałych klinik InviMed –  w Warszawie i Gdyni, Poznaniu i w Katowicach.

Co to jest Sono-HSG?

Ultrasonograficzna histerosalpingografia określana w nomenklaturze medycznej jako Sono-HSG to bezpieczna, niemalże bezbolesna, skuteczna i jedna z mniej inwazyjnych metod oceny drożności jajowodów i budowy jamy macicy. W przypadku kobiet bardzo wrażliwych na ból w celu podniesienia ich komfortu istnieje możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Wówczas pacjentka powinna być na czczo i stosować się do zaleceń, które przed zabiegiem otrzyma się od lekarza.

Przed przeprowadzeniem badania konieczna jest cytologia, posiew z kanału szyjki macicy i badania wirusologiczne. Badanie Sono-HSG pozwala wykryć utrudniające lub uniemożliwiające zajście w ciążę choroby ginekologiczne, takie jak: zrosty, mięśniaki macicy, polipy, niedrożne jajowody, endometrioza.

Na czym polega zabieg Sono-HSG?

Badanie Sono-HSG przeprowadza się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Najlepszym momentem na badanie jest pierwsza faza cyklu menstruacyjnego po ustaniu krwawienia miesięcznego, a przed owulacją. Badania nie powinno się wykonywać nawet w przypadku śladowego plamienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy. Wyniki otrzymuje się od razu po badaniu, które trwa około 20 minut. Zabieg rozpoczyna się od wprowadzenia przez ginekologa do pochwy pacjentki jednorazowego wziernika i zakończonego balonikiem cewnika przezszyjkowego. Następnie przy użyciu cewnika podaje się kontrast, który dostaje się do jajowodów i macicy. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie sondy USG do wnętrza narządów rodnych kobiety, która przesyła obraz na monitor aparatu ultrasonograficznego. Podczas badania analizuje się kształt i wielkość jamy macicy. Dodatkowo ocenia się przepływ kontrastu przez jajowody, w celu oceny ich drożności, a w przypadku stwierdzenia zlepionych jajowodów podczas badania możliwe jest udrożnienie. Bezpośrednio po zabiegu badana może odczuwać niewielki ból podbrzusza, który mija samoistnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapłodnienie metodą IMSI – kiedy można wykorzystać metodę?

Metoda IMSI jest znacznie dokładniejszą metodą niż standardowa procedura docytoplazmatycznej mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI), ponieważ następuje tu znacznie...

Zamknij