Choroby

Kamienie w nerkach

Kolka nerkowa uważana jest za jeden z najsilniejszych ataków bólowych. Gdy się pojawi, możemy mieć niemal pewność, że w naszych nerkach utworzyły się kamienie lub złogi. Nie można tego lekceważyć, a tym bardziej leczyć się tylko środkami przeciwbólowymi.

Na kamicę nerkową może zachorować każdy — młody i starszy. Odkładaniu się złogów w nerkach sprzyjają skłonności rodzinne. Do powstania kamieni przyczyniają się ponadto wady wrodzone w budowie układu moczowego i pewne choroby, np. nawracające zakażenia dróg moczowych, zaburzenia przemiany materii, cukrzyca oraz nadczynność przytarczyc. Ryzyko zachorowania zwiększają niektóre zażywane przez dłuższy czas leki, np. preparaty wapniowe stosowane w leczeniu osteoporozy.

Niekiedy sami przyczyniamy się do powstania kamicy nerkowej. Jeżeli w ciągu dnia wypijamy zbyt mało płynów, mocz się zagęszcza, a to sprzyja odkładaniu się złogów.

Nie lekceważ napadów bólu

Do napadu kolki nerkowej dochodzi, gdy kamienie zaczynają się przemieszczać z nerki przez moczowód do pęcherza moczowego. Objawia się to bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pachwiny i narządów płciowych. Towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, parcie na pęcherz.

Nie próbuj się leczyć na własną rękę, nawet gdy już wcześniej występowały podobne ataki. W ten sam sposób mogą objawiać się np. atak wyrostka robaczkowego, kolka jelitowa, przepuklina itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ospa u nastolatków

Ospa wietrzna to prawdziwa plaga wieku dziecięcego – chorują maluchy żłobkowe, przedszkolne oraz takie, które do żadnej placówki nie uczęszczają...

Zamknij