Choroby

Kamica nerkowa – jedna z wielu wstydliwych chorób

Kamica nerkowa jest jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Występuje ona u blisko 3 procent ludności na świecie. Dotyka ludzi między 20 a 55 rokiem życia, głównie mężczyzn. Kamica nerkowa to przypadłość bardzo uciążliwa dla chorego. Objawia się niesamowicie bolesnymi kolkami. W nerkach odkładają się złogi kamieni o przeróżnym kształcie oraz wielkości. Różni się także ich twardość i skład chemiczny.

Budowa kamieni nerkowych

Od składu chemicznego kamieni zależy właśnie, czy dany ich rodzaj okaże się możliwy do rozpuszczenia lekami, czy konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Te najczęściej spotykane zbudowane są z soli wapnia o strukturze szczawianowo -wapniowej, rzadziej moczanowej. Aby stwierdzić obecność kamicy, należy wykonać szereg badań, z badaniem ultrasonograficznym oraz rentgenowskim na czele. Dzięki nim będziemy mogli zlokalizować kamienie „przesiadujące” w nerkach.

Przebieg ataku kolki

Atak wspomnianej wyżej kolki nerkowej może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Bardzo często jednak dochodzi do sytuacji, w której ból nie ustępuje nawet przez kilka godzin. Atak kolki nerkowej może być całkowicie przypadkowy i tak na dobrą sprawę nie musi być spowodowany obecnością kamieni, chociaż trzeba przyznać, że jest to najczęstsza przyczyna. Bardzo często w przypadku kamicy nerkowej możemy mieć problem z oddawaniem moczu. Chorzy skarżą się również na nieustające parcie w okolicach pęcherza moczowego.

Nawet po wypróżnieniu pęcherza bardzo często mają wrażenie jego wypełnienia. To bardzo nieprzyjemne i męczące uczucie może utrzymać się nawet przez kilka dni. Właściwie postawiona diagnoza to najważniejsza kwestia w prawidłowym leczeniu kamicy nerkowej oraz zapobieganiu jej rozprzestrzeniania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak rozpoznać zawał serca?

Do zawału serca (mięśnia sercowego) dochodzi w momencie niedokrwienia, a zatem również niedotlenienia serca, którego efektem jest martwica mięśnia. Zwykle...

Zamknij