Choroby

Joga i jej wpływ na zdrowie człowieka

Czym jest joga?

Joga to jeden z systemów filozofii indyjskiej. Uważa się ją za sztukę samodoskonalenia i rozwoju wewnętrznego, dzięki której można opanować pragnienia i popędy mające wpływ na życie człowieka. W starożytnym języku indyjskim joga oznacza kontrolę, zjednoczenie, połączenie i jedność. Wyróżnia się wiele rodzajów jogi. Najbardziej znane są asany, czyli ćwiczenia i przyjmowanie odpowiednich pozycji, a także ćwiczenia oddechowe, określane jako pranayama.

 

Nauczyciele jogi to osoby, które odbyły odpowiednie kursy i szkolenia. Podczas nich poznają różne systemy jogi oraz ich techniki. Nabywają także umiejętność rozpoznawania problemów swojego ucznia po to, aby odpowiednio go wspomóc. Nauczyciele jogi mają wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki i psychobiologii. Lista specjalistów w dziedzinie jogi znajduje się na stronie https://ktociewyleczy.pl/.

Doktryna jogi

Joga to nie tylko zestaw ćwiczeń. Jest to przede wszystkim system, którego celem jest doprowadzenie osoby go praktykującej do poznania natury rzeczywistości. Charakterystyczny element to prawo karmana, według którego każde zdarzenie ma swoją przyczynę i skutek. Joga ma ponadto angażować nie tylko ciało, ale też umysł (i całą sferę duchową człowieka).

Jak joga wpływa na zdrowie człowieka?

Joga ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Przede wszystkim jest to dobry sposób na poprawę kondycji psychicznej. Osoby, które ją praktykują, już po kilku zajęciach zauważają, że są bardziej zrelaksowani, mniej zestresowani, a ich samopoczucie jest zdecydowanie lepsze. Dodatkowo zwiększa się ich koncentracja, uwaga, a także lepiej radzą sobie z emocjami. Regularnie praktykowana joga zwiększa również odporność na stres.

 

Joga jest także bardzo dobra dla kręgosłupa. Regularne ćwiczenia, podczas których przyjmuje się konkretne pozycje, zwiększają elastyczność układu ruchu oraz zmniejszają napięcie mięśni. Dzięki temu wzmacniają się kości i stawy. Joga kształtuje utrzymywanie odpowiedniej postawy, co pozwala korygować wady postawy.

 

Udowodniono, że joga:

  • reguluje gospodarkę hormonalną;
  • reguluje ciśnienie krwi;
  • wzmacnia serce;
  • łagodzi przewlekłe bóle głowy (zwłaszcza napięciowe);
  • oczyszcza górne drogi oddechowe;
  • likwiduje bóle mięśni i stawów;
  • poprawia koordynację ruchową;
  • zmniejsza bóle menstruacyjne.

 

Joga wpływa korzystnie także na kobiety w ciąży. Praktyka nie tylko łagodzi dolegliwości ciążowe (zwłaszcza bóle kręgosłupa), ale także wzmacnia mięśnie, zwiększa ich elastyczność i uczy prawidłowego oddechu, co ma znaczenie przy porodzie. Odpowiednie pozycje wspomagają ukrwienie narządów, które są uciskane przez powiększającą się macicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
W jakich przypadkach konieczna jest rehabilitacja narządu żucia?

Narząd żucia składa się z łuków zębowych, stawów skroniowo-żuchwowych, dziąseł, mięśni oraz nerwów ruchowych. Dzięki niemu możliwe jest pobieranie i...

Zamknij