Choroby

Jakie wady wzroku leczą soczewki cylindryczne?

Soczewki cylindryczne, inaczej toryczne, przeznaczone są dla osób, u których wady wzroku wymagają noszenia szkieł cylindrycznych – są to najczęściej astygmatycy. Niezborność, czyli astygmatyzm, to wada wzroku polegająca na zaburzeniach symetrii oka. Ich efektem jest niewyraźne i zamglone widzenie przedmiotów oddalonych, ale także takich z bliskiej odległości.

Kontaktowe soczewki a astygmatyzm nadwzroczny i krótkowzroczny

Niezborności często towarzyszy miopia (krótkowzroczność) i dalekowzroczność. Kiedy światło dostające się do oka załamuje się przed siatkówką, wtedy występuje astygmatyzm krótkowzroczny. Objawy schorzenia to np.: częste mruganie, pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu, niewyraźne widzenie przedmiotów z oddali. Astygmatyzm nadwzroczny (dalekowzroczny) ma miejsce, gdy ogniska skupiania światła znajdują się poza błoną wewnątrz gałki ocznej.

Soczewki kontaktowe na astygmatyzm powinien zawsze dobierać okulista bądź optomerysta. W szkłach torycznych moc soczewki nie jest jednakowa we wszystkich miejscach, jak w przypadku sferycznych, dlatego bardzo ważne, by była odpowiednio ułożona na oku. Zdarza się również, że w prawym i lewym oku natężenie wady jest inne, dlatego samodzielne dobieranie szkieł może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Soczewki toryczne mogą zupełnie zastąpić tradycyjne okulary o szkłach cylindrycznych.

Soczewki kontaktowe toryczne

Soczewki kontaktowe toryczne służą korekcji astygmatyzmu powyżej 0,5 dioptrii. Jeżeli osoba z niezbornością zaniecha leczenia wzroku, będzie odczuwać bóle głowy, gorsze widzenie i szybkie męczenie się wzroku. Nieprzyjemne dolegliwości mogą się nasilać, np. w czasie czytania, jazdy samochodem, pracy przy komputerze czy oglądania telewizji.

Miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe soczewki kontaktowe toryczne

Soczewki kontaktowe toryczne dostępne są w wersji do jednorazowego użytku oraz do noszenia przez cały miesiąc lub 2 tygodnie. Szkła wykonane są delikatnego hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego materiału, który przepuszcza powietrze, zwiększając komfort noszenia. Soczewki jednodniowe codziennie przed pójściem spać wyrzuca się do kosza, aby rano założyć na oczy nową parę. Szkła kontaktowe miesięczne lub dwutygodniowe wymagają trzymania w specjalnym pojemniku i płynie. Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek należy zawsze mieć czyste ręce, aby uniknąć dostania się do wnętrza oka zanieczyszczeń, takich jak: kurz czy resztki makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak leczyć tachykardię?

Tachykardia (inaczej tachyarytmia lub częstoskurcz) to przyspieszony rytm serca, który diagnozuje się, gdy w stanie spoczynku serce bije szybciej niż...

Zamknij