Choroby

Jaką skutecznością charakteryzują się zabiegi in vitro?

Dla wielu par leczących się na niepłodność in vitro okazuje się jedynym rozwiązaniem i szansą na posiadanie potomstwa. Czy już w pierwszym zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro istnieją szanse na poczęcie dziecka?

Na czym to polega?

In vitro to nazwa powszechnie wykorzystywana dla określenia zapłodnienia pozaustrojowego, w którym pobraną od przyszłej matki lub dawczyni komórkę jajową łączy się w warunkach laboratoryjnych z plemnikiem przyszłego ojca lub dawcy. Powstaje dzięki temu zarodek, który po kilku dobach spędzonych w inkubatorze, gdzie panują idealne warunki rozwojowe, jest transferowany do macicy kobiety.

Skuteczność in vitro

Szacuje się, że średnia skuteczność zabiegu in vitro w Polsce wynosi 35,2 proc., a w całej Europie jest to 29,9 proc. Mniejszą skutecznością w poczęciu i urodzeniu dziecka dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego cechują się kliniki w Hiszpanii (34 proc.), Wielkiej Brytanii (30,1 proc.), w Niemczech (28,0 proc.) oraz we Włoszech (21,1 proc.). Im młodsza pacjentka jest poddawana procedurze in vitro, tym zasadniczo rośnie skuteczność zabiegu. W jednej z wiodących klinik niepłodności w Polsce, w grupie wiekowej kobiet poniżej 35. roku życia skuteczność in vitro wynosi 50 proc., a we wszystkich grupach wiekowych – 43 proc.

Co wpływa na sukces in vitro?

Nie każda para przystępująca do zabiegu in vitro będzie miała szansę zajść w ciążę, także za pierwszym podejściem. Sukces zależy od indywidualnych uwarunkowań i stanu zdrowia partnerów, co ocenia lekarz prowadzący na podstawie wyników badań i wywiadu lekarskiego. Na tej podstawie może oszacować, jakie są szanse na zajście w ciążę przy zastosowaniu zapłodnienia pozaustrojowego.

Ogromną rolę w procesie leczenia niepłodności odgrywa laboratorium embriologiczne, gdzie odbywa się najważniejszy etap wczesnego rozwoju zarodka. Na skuteczność in vitro wpływają ponadto zastosowane w klinice leczenia niepłodności procedury kliniczne, które powinny być zoptymalizowane indywidualnie podczas stymulacji hormonalnej kobiety oraz po transferze zarodków do macicy. Pacjentka musi być dobrze przygotowana pod względem hormonalnym do przyjęcia ciąży, aby zarodek miał szansę się prawidłowo zagnieździć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Toczeń rumieniowaty – jakie są jego objawy?

Toczeń przebiega z zajęciem wielu tkanek i narządów, takich jak: skóra, stawy, nerki, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy, ośrodkowy i obwodowy...

Zamknij