Choroby

Jak zmniejszyć ryzyko zakrzepicy?

Ryzyko zakrzepicy można zminimalizować, przyjmując preparaty przeciwpłytkowe bądź przeciwzakrzepowe. Pomocna jest dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i resweratrol. Osoby narażone na powstanie zakrzepów powinny nosić pończochy uciskowe. Mogą też zdecydować się na tzw. przerywany ucisk pneumatyczny.

Preparaty zapobiegające zakrzepicy

Aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy, stosuje się dwa rodzaje leków: przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe. Podczas ich przyjmowania należy postępować według wskazań lekarza, aby leczenie było skuteczne i bezpieczne. Przykładem preparatu przeciwzakrzepowego jest Vessel due f, którego mogą używać pacjenci z chorobami naczyń znajdujący się w grupie ryzyka choroby zakrzepowej żył.

Dieta zmniejszająca ryzyko zakrzepicy

Zapobieganie zakrzepom jest też możliwe za pomocą diety. Naturalne rozcieńczalniki krwi nie tylko zmniejszają ryzyko zakrzepicy, ale także poprawiają ogólny stan zdrowia. Należą do nich m.in. kapsacynoidy, znajdujące się w ostrych pokarmach takich jak papryczki chili. Dodatkowo podnoszą odporność i obniżają poziom cholesterolu. Nienasycone kwasy tłuszczowe to kolejna grupa, którą warto włączyć do diety. Oliwa z oliwek i oliwki zmniejszają zlepianie się płytek krwi tworzących zakrzepy. Podobne działanie ma świeży imbir. Dzieje się tak za sprawą regulowania układu sercowo-naczyniowego i ciśnienia tętniczego. Resweratrol to następna substancja wpływająca na ograniczenie zlepiania się płytek krwi. Można go znaleźć w porzeczkach i skórkach winogron, a więc także w czerwonym winie i soku porzeczkowym.

Pończochy i rajstopy uciskowe

Zakrzepica jest chorobą, która najczęściej rozwija się w żyłach kończyn dolnych. Aby jej zapobiec, należy zwiększyć szybkość przepływu krwi. Zapewniają to m.in. pończochy i rajstopy uciskowe. Mogą być stosowane nawet u kobiet w ciąży. Nie mogą ich używać jedynie osoby z zaawansowaną neuropatią cukrzycową i niedokrwieniem nóg. Wyroby uciskowe można stosować zarówno w pozycji stojącej, leżącej, siedzącej jak i w trakcie poruszania się. Dla osób leżących przeznaczone są specjalne środki uciskowe, które zwiększają przepływ krwi aż dwukrotnie. Największą skuteczność mają pończochy i rajstopy noszone podczas chodzenia, ponieważ ruch samoistnie zwiększa szybkość przepływu krwi, a wyroby uciskowe potęgują to działanie. Sprawia to, że ryzyko zakrzepicy jest wysoce zminimalizowane.

Przerywany ucisk pneumatyczny

U osób z ryzykiem zakrzepicy można stosować też przerywany ucisk pneumatyczny (PUP). Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Przeciwwskazania do jego użycia są takie same jak w przypadku rajstop i pończoch uciskowych. PUP polega na założeniu nadmuchiwanych rękawów na nogi. Następnie są one podłączane do pompy i nadmuchiwane. Powoduje to przyspieszenie przepływu krwi w obrębie kończyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Histeroskopia diagnostyczna – przygotowanie i przebieg

Histeroskopia jest precyzyjną metodą oceny wnętrza macicy i ujścia jajowodów. Wykorzystuje się ją w diagnostyce niepłodności. Co to jest histeroskopia?...

Zamknij