Choroby

Jak zabezpieczyć zagrożoną płodność w perspektywie leczenia onkologicznego?

Kliniki leczenia niepłodności stwarzają możliwość zabezpieczenia płodności osobom, które na skutek choroby i związanego z nią leczenia mogą napotkać trudności podczas późniejszych starań posiadania potomstwa. Rozwiązaniem jest pobranie i przechowywanie w odpowiednich warunkach materiału genetycznego do czasu powrotu do zdrowia.

Leczenie onkologiczne może być obarczone ryzykiem skutków ubocznych w postaci problemów z płodnością. Naprzeciw takim sytuacjom stają kliniki leczenia niepłodności, które dzięki magazynowaniu żeńskich komórek jajowych, męskich plemników, a nawet zarodków do czasu zakończenia leczenia i poprawy kondycji zdrowotnej zapobiegają konieczności rezygnacji z powiększania rodziny. W nomenklaturze medycznej takie postępowanie określa się mianem oncofertility.

Zabezpieczenie płodności w perspektywie leczenia onkologicznego

Klinika leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu oraz  inne zajmujące się leczeniem metodą in vitro ośrodki posiadają w swojej ofercie możliwość pobierania i przechowywania materiału rozrodczego, w tym dojrzałych komórek jajowych kobiety, męskiego nasienia, zapłodnionych wcześniej zarodków. Postępowanie takie skierowane jest do osób wobec, których istnieje ryzyko pojawienia się niepłodności w związku z chorobą nowotworową.  Zachowanie płodności należy podjąć przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Składa się ono z następujących etapów:

  • wizyta kwalifikacyjna podczas której zlecane są badania niezbędne przed zabiegiem pobrania komórek rozrodczych,
  • pobranie komórek jajowych kobiety wymaga wcześniejszej stymulacji hormonalnej w celu zwiększenia ich liczby, zaś u mężczyzn bezpośrednio po kwalifikacji ma miejsce oddanie i preparowanie nasienia,
  • przygotowanie materiału genetycznego w laboratorium embriologicznym i zamrożenie, czyli kriokonserwacja w ciekłym azocie w temperaturze około -196◦C.

Ile kosztuje in vitro

Ile kosztuje in vitro? Przykładowo w jednej z cieszących się największą popularnością i skutecznością klinik leczenia niepłodności w Polsce InviMed we Wrocławiu procedura zapłodnienia in vitro, czyli IVF (z ang. in vitro fertilisation) kosztuje niespełna 8000 zł. Zainteresowani mają do wyboru pakiet:

  • IVF ICSI (z ang. intracytoplasmic sperm injection) – zapłodnienie in vitro polega na wprowadzeniu plemnika do cytoplazmy komórki jajowej;
  • IVF IMSI (z ang. intracytoplasmic morphologically selected sperm injection) – zapłodnienie in vitro polega na docytoplazmatycznej iniekcji, uprzednio morfologicznie i jakościowo wyselekcjonowanych plemników;
  • IVF pICSI (z ang. physiological ICSI) – w zapłodnieniu in vitro wykorzystuje się plemniki selekcjonowane na podstawie kryteriów morfologicznych i pozytywnej reakcji wiązania z hialuronianem.

Każdy z pakietów obejmuje koszty wizyty kwalifikującej do procedury i w trakcie monitoringu cyklu, badania poziomu estradiolu, progesteronu i beta-HCG, punkcji jajników, procedur embriologicznych, zapłodnienia, transferu zarodka, konsultacji lekarskiej po transferze, wizyty u psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przesilenie wiosenne i jesienne

W okresach przejściowych między porami roku organizm jest wyjątkowo osłabiony. Bywa, że człowiek czuje ogromne zmęczenie i zniechęcenie. Warto szczególnie...

Zamknij