Porady

Jak wystrzec się próchnicy?

Próchnica zębów to od wielu lat bardzo powszechne schorzenie. Jednak mimo to, wiele osób ciągle nie wie jak jej zapobiegać lub jak z nią walczyć. Sprawdźmy, co możemy zrobić, aby uniknąć próchnicy.


Zacznijmy od tego, co to jest próchnica

 

Jest to choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.

Przyczyny powstawania próchnicy:

Istnieją cztery podstawowe źródła powstawania próchnicy. Są to bakterie, cukry, naturalne uwarunkowania (podatność zębów na próchnicę) oraz czas.

Bakterie znajdujące się w naszej jamie ustnej uczestniczą w rozwoju procesu próchniczego. Sprzyjają tworzeniu się płytki nazębnej. Produkują m.in. kwas mlekowy, który sprzyja rozkładowi i demineralizacji szkliwa zębów.

Pamiętajmy, że cukry stanowią pożywienie dla bakterii. Dlatego powinniśmy postarać się ograniczyć je do minimum.

Jak zapobiegać pojawianiu się próchnicy?

  • dbać o prawidłową higienie jamy ustnej. Należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
  • regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Szybkie wyleczenie zębów zapobiega dalszemu rozwojowi próchnicy. Zaleca się nie rzadsze wizyty niż co pół roku, a w przypadku dzieci i młodzieży nawet częstsze (co 3 – 4 miesiące).
  • Zmienić dietę. Dobrze się odżywiać. Najlepiej wykluczyć z diety całkowicie słodycze. Oczywiście nie jest to takie łatwe i niewielu osobom się to udaję. Największym zagrożeniem dla naszych zębów jest podjadanie między posiłkami oraz picie słodzonych napojów.

Jeśli jednak doczekaliśmy się mniejszej lub większej dziury w zębach to nie ma innej rady jak wizyta u stomatologa. Ale nie martw się, współczesna stomatologia nie jest już taka straszna jak kiedyś. Istnieje wiele nowoczesnych metod, które są kompletnie bezbolesne i bardzo skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pieluszkowe zapalenie skóry można szybko wyleczyć

  W wyprawce każdego niemowlaka powinny znaleźć się preparaty chroniące jego skórę przed podrażnieniami mogącymi wywołać zakażenie. Takie artykuły są...

Zamknij