Choroby

Jak wygląda różyczka?

 

Najczęstszym objawem różyczki są czerwone plamki na ciele, które w pierwszym etapie choroby pojawiają się na twarzy i szyi dziecka. Plamisto-grudkowa wysypka może występować również w okolicy węzłów chłonnych, a także za uszami.

U maluchów nie ma żadnych objawów różyczki, które wskazywałyby na obecność wirusa w organizmie. Natomiast u starszych dzieci może pojawić się stan podgorączkowy, ból gardła, kończyn, brak apetytu, suchy kaszel i zapalenie spojówek.

Co to jest różyczka?

Różyczkę wywołuje wirus różyczki, którego jedynym nosicielem jest człowiek. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Dzieci przechodzą chorobę łagodnie, jednak różyczka atakuje również kobiety w ciąży. Wirus może doprowadzić we wczesnej ciąży do obumarcia płodu lub do pojawienia się wad wrodzonych. U noworodków może zostać rozpoznana tzw. różyczka wrodzona, do której zarażenia się dochodzi w pierwszych tygodniach życia płodu. Najczęściej maluszki mają wady wzroku, serca, problemy związane z funkcjonowaniem układu krwionośnego oraz odpornościowego.

Ile trwa różyczka?

Okres wylęgania się wirusa różyczki trwa około trzech tygodni. Dzieci, u których nie ma typowych objawów, już zarażają. Wysypka znika po 4-5 dniach. Dobę przed pojawieniem się czerwonych krostek, można zauważyć u dziecka powiększone węzły chłonne. Po ustąpieniu objawów, maluch nadal zaraża, dlatego warto przetrzymać dziecko kilka dni w domu.

Różyczka – jak leczyć?

Zauważając u dziecka niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o zakażeniu wirusem różyczki, należy udać się do pediatry. Zazwyczaj lekarz przepisuje leki, które działają objawowo, np. uśmierzają gorączkę czy ból głowy. Różyczka jest najbardziej niebezpieczna dla nienarodzonych niemowląt, dlatego warto wykonywać szczepienia przeciwko wirusowi, szczególnie polecane dla kobiet, które planują ciążę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest próchnica?

Próchnica jest bakteryjną chorobą doprowadzającą do rozpadu tkanek twardych i powolnej demineralizacji zęba. Na rozwój próchnicy mają wpływ bakterie, słodycze,...

Zamknij