Choroby

Jak wygląda przepuklina?

W miejscu pojawienia się przepukliny pojawia się miękki guz, który początkowo można wsunąć do jamy brzusznej. Przepuklina składa się z wrót przepukliny, przez które wydostaje się zawartość przepukliny, kanału przepukliny, worka przepuklinowego oraz zawartości.

Na początku przepuklina jest pusta, jednak wraz z poszerzaniem się worka oraz kanału, mogą się do niej przedostawać inne struktury. W przypadku przepukliny brzusznej może to być jelito cienkie.

Co to jest przepuklina?

Przepuklina jest to uwypuklenie zawartości ciała o charakterze patologicznym w miejscu o obniżonej odporności. W ciele człowieka może wystąpić przepuklina zewnętrzna i wewnętrzna. Do przepukliny zewnętrznej zaliczane są:

  • przepuklina brzuszna,
  • przepuklina pępowinowa,
  • przepuklina kręgosłupa,
  • przepuklina cewy nerwowej, która występuje w dwóch postaciach: przepukliny mózgowej i przepukliny rdzenia kręgowego.

Najczęściej występuje przepuklina brzuszna. Zazwyczaj diagnozowane są przepukliny brzusznej: pachwinowa, udowa, mosznowa, wargowa, pępkowa, kresy białej oraz pooperacyjna. Przepuklina wewnętrzna pojawia się, kiedy narządy jamy brzusznej przenoszą się do klatki piersiowej przez ubytek w przeponie. Osłabienie mięśni jamy brzusznej może spowodować otyłość, kichanie, kaszel, biegunka, zatwardzenie, podnoszenie ciężkich przedmiotów. Przepuklina może być uwarunkowana genetycznie, jednak częściej jest nabyta (np. spowodowana wieloma porodami).

Przepuklina – jak leczyć?

Wyczuwając w okolicach jamy brzusznej charakterystyczny miękki guzek, należy udać się do specjalisty, który ukierunkuje narząd. W przypadku przepukliny pachwinowej stosuje się metodę klasyczną, polegającą na nacięciu skóry i podwiązania naczyń podbrzusznych. Lekarz może również skorzystać z laparoskopu, który dociera do jamy brzusznej od strony otrzewnej. Przepuklinę brzuszną również usuwa się operacyjnie. Osobom starszym lub chorym można założyć pasy przepuklinowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Codziennie rano tracisz kilka włosów? Stan ten zaczyna Cię niepokoić, ponieważ nie chcesz wyłysieć? Spokojnie, utrata niewielkiej ilości włosów to...

Zamknij