Choroby

Jak wygląda pokrzywka?

Pokrzywka występuje na skórze w postaci bąbli, które pojawiają się wskutek nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Bąble pokrzywowe pojawiają się na ciele bardzo szybko i zazwyczaj znikają po kilkunastu godzinach.

Pokrzywka ostra utrzymuje się na ciele do 6 tygodni, a pokrzywka przewlekła – powyżej 6 tygodni. Mediatory zapalne uwolnione z komórek, na których zadziałały czynniki odpowiedzialne za wystąpienie pokrzywki, rozszerzają naczynia krwionośne. Zwiększają również przepuszczalność światła wpływającą na zaczerwienie się skóry oraz rozwój obrzęku. Mediatory zapalne są odpowiedzialne także za uciążliwy świąd. Pokrzywka może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. W trakcie jej rozwijania się może wystąpić także obrzęk dróg oddechowych i błon śluzowych jamy ustnej.

Co to jest pokrzywka?

Pokrzywka jest rodzajem wysypki, która objawia się zaczerwieniem skóry oraz pojawieniem się bąbli na ciele. Nazwa pochodzi od pokrzywy, której włoski powodują podobne objawy jak pokrzywka. Do głównych przyczyn występowania choroby zaliczane są:
• przyczyny alergiczne,
• czynniki fizyczne,
• choroby tarczycy,
• choroby infekcyjne.

Wśród przyczyn alergicznych, najczęściej wymienia się nietolerancję pokarmową (np. na mleko), alergię na leki, pyłki, składniki pożywienia oraz chemikalia. Pokrzywka może mieć również przyczyny fizyczne, takie jak: kontakt z wodą, uczulenie na słońce, zimno czy gorąco. Poza tym, infekcje wywołane przez wirusy i grzyby, a także choroby tarczycy, które charakteryzują się obniżoną odpornością układu immunologicznego, mogą doprowadzić do powstania bąbli.

Pokrzywka – jak leczyć?

Zauważając na ciele bąble, które nie znikają po kilku godzinach, warto udać się na konsultację do lekarza. Przeprowadzając wywiad z pacjentem, doktor będzie mógł ustalić przyczynę powstawania bąbli oraz podjąć leczenie. Pacjent dostaje leki histaminowe oraz glikokortysteroidy podawane doustnie, które zmniejszają obrzęki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy wiesz, co to jest aspartam?

Współczesna żywność obfituje w chemiczne dodatki. Jednak niektóre są całkiem zbawienne dla naszego zdrowia. Naczelnym przykładem jest aspartam, dzięki któremu...

Zamknij