Choroby

Jak wygląda ospa?

Ospa wietrzna (wiatrówka) ma postać małych swędzących krostek, które są drobno rozsiane po całym ciele. W łagodnym przebiegu wiatrówki największe skupiska pęcherzyków mogą się pojawić na plecach i brzuchu dziecka. Chorobę wywołuje wirus varicella-zoster (VZV).

Ospą można się zakazić drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub od chorego na półpasiec, ponieważ zarówno ospę, jak i półpasiec wywołuje ten sam rodzaj wirusa. Na pierwszym etapie choroby pojawiają się niewielkich rozmiarów plamki, które przekształcają się w grudki. Grudki wypełnione płynem surowiczym zmieniają się w pęcherzyki, a następnie w strupki. Po ustąpieniu choroby, na ciele dziecka mogą zostać niewielkie przebarwienia, jeśli jednak maluch się nie drapał, plamki znikną, nie pozostawiając na skórze śladu. Poza tym, w trakcie ospy może się pojawić również stan podgorączkowy lub gorączka.

Ospa wietrzna – ile trwa?

Ospa wietrzna trwa od 10 do 21 dni. Pęcherzyki zamieniają się w krostki po 2-3 dniach, a krostki przysychają po tygodniu. Strupki odpadają po 2-3 tygodniach. W trakcie choroby można wychodzić na dwór tylko w letnie dni. Warto również zachować ostrożność przy ubieraniu, tak by nie podrażnić gojących się ran.

Ospa – jak leczyć?

Leczenie ospy polega na przyjmowaniu leków, które działają objawowo. Najczęściej stosowanymi preparatami są pudroderm, tanno hermal lotio i maść propolisowa, którymi smaruje się krostki dwa razy dziennie, aby nie swędziały. Warto podawać choremu również leki przeciwgorączkowe. Dziecku można także obciąć paznokcie, by nie rozdrapywało ran, po których mogą zostać blizny. Zakażanego malucha warto kąpać w płynie odkażającym, np. z manganianem potasu. W przypadku osób dorosłych, które zaraziły się ospą wietrzną, trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ może dojść do ciężkich powikłań (kłębuszkowego zapalenia nerek, zapalenia płuc czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest szkarlatyna?

Szkarlatyna, inaczej płonica, to choroba zakaźna wieku dziecięcego, którą wywołują bakterie paciorkowca grupy A. Rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową przez bezpośredni...

Zamknij