Choroby

Jak wygląda ospa na skórze dziecka?

Ospa, to choroba wieku dziecięcego, na która zapadają głównie maluchy do dziewiątego roku życia. Do zakażenia wirusem ospy dochodzi drogą kropelkową wskutek bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. Największe prawdopodobieństwo zachorowania występuje, jeśli dziecko ma kontakt z chorym na 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki  lub w czasie jej uwidocznienia.

Na ile groźna jest ospa?

Ospa charakteryzuje się w większości przypadków dziecięcych łagodnym przebiegiem. W Polsce na przestrzeni ostatnich lat odnotowano około 140 tysięcy zachorowań, spośród których około tysiąca wymagało pobytu w szpitalu i skutkowało powikłaniami. Na ryzyko ciężkiego przebiegu ospy szczególnie narażone są wcześniaki,  kilkumiesięczne dzieci ,  młodzież po 13 roku życia oraz dorośli. Wirus może okazać się groźny także dla kobiet w ciąży i  osób z obniżoną odpornością.

Objawy skórne

Pierwszym etapem choroby u dzieci jest wysoka gorączka, uczucie zmęczenia, brak apetytu oraz bóle mięsni. Dopiero po kilku dniach można zaobserwować zmiany skórne. Skóra dziecka ospa pokrywa się czerwonymi, małymi plamkami, które przekształcają się później w grudki. Następnie tworzą się pęcherzyki wypełnione płynem. W końcowym stadium skóra dziecka zainfekowanego ospą pokrywa się strupkami.  Wykwity są widoczne początkowo w okolicach głowy i szyi. Największa koncentracja zmian skórnych przypada na tułów. Później wysypka pokrywa także kończyny. Rzadziej spotyka się przypadki objawów skórnych zlokalizowanych na błonach śluzowych gardła czy jamy ustnej, narządów płciowych lub stóp.

Pielęgnacja dziecka chorego na ospę

Jeśli podejrzewamy, że nasze maleństwo zachorowało na ospę, to bezzwłocznie należy umówić się na wizytę z lekarzem. Skóra dziecka w czasie ospy bardzo swędzi, co jest przesłanką do stosowania miejscowych preparatów, bogatych w środki znieczulające, odkażające i przeciwświądowe.  Ważną kwestią jest również dbanie o higienę . Skóra dziecka zakażonego ospą powinna być poddawana kąpielom w letniej wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Maluch u dentysty

Nawet, jeśli Twoje dziecko ma jeszcze niewiele zębów, zadbaj o regularne wizyty u dentysty. To niezbędne nie tylko dla małych...

Zamknij