Choroby

Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu?

Mimowolne oddawanie uryny występuje dwa razy częściej u kobiet niż mężczyzn. Badania wskazują, że 1/3 pań po 45. roku życia cierpi z tego powodu. Znaczna większa podatność kobiet na problem nietrzymania moczu wynika z ich budowy anatomicznej, zwłaszcza w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych.

Ćwiczenia, tabletki albo operacja

Patogeneza tkwi również w ciąży. Poród powoduje mikrourazy w obrębie kobiecego krocza. Przyczyną może być palenie papierosów, które zaburza ukrwienie narządów wewnętrznych i mięśni.

Do tego dochodzą zmiany hormonalne w okresie przekwitania. Niedobór niektórych substancji sprawia, że mięśnie miednicy są o wiele bardziej wiotkie niż we wcześniejszych okresach życia. To sprawia, że panie nie zawsze mogą panować nad zawartością pęcherza i momentem jego opróżniania.

Jak leczyć nietrzymanie moczu? Należy zacząć od wizyty u specjalisty: urologa, neurologa albo – w przypadku pań – ginekologa. On zleci wykonanie badań: ogólne, USG, urodynamiczne, na stężenie kreatyniny i mocznika w surowicy.

Terapia jest kilkuetapowa. Na początku pacjent musi wzmocnić mięśnie dna miednicy. W tym celu wykonuje odpowiednie ćwiczenia. Dba też o regularne opróżnianie pęcherza.

Równocześnie lekarz może zalecić zażywanie środków farmakologicznych. Niekiedy jest to kolejna faza terapii. Przyjmuje się wtedy substancje hormonalne albo antycholinergiczne. Ich zadaniem jest powiększenie objętości pęcherza i hamowanie jego niekontrolowanych skurczów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ochrona skóry dla pacjentów ze stomią

Ustanowienie odbytu brzusznego, czyli sztucznego połączenia jelita albo pęcherza moczowego z brzuchem, sprawia, że człowiek przestaje kontrolować proces wydalania. Sam...

Zamknij