Choroby

Jak wybrać balkonik?

Balkonik, nazywany też chodzikiem, ma za zadanie ułatwić poruszanie się. Pozwala utrzymać równowagę i zwiększa dystans, który pacjent jest w stanie samodzielnie pokonać. Istotna jest jego wysokość oraz ciężar i materiał użyty do jego produkcji.

Co to jest balkonik?

Balkonik to sprzęt medyczny, który ułatwia poruszanie się. Jest przeznaczony dla osób mających problemy z chodzeniem, w tym również seniorów. Pozwala wzmocnić osłabione ręce i nogi oraz usprawnić poruszanie się. Mniej sprawne osoby mogą używać balkoników bez kółek z gumowymi nasadkami na końcach. Im bardziej pacjent jest sprawny, tym bardziej dynamiczny sprzęt powinien wybrać. Najbardziej aktywni będą zadowoleni z trójkołowych chodzików z dużymi kółkami. Dobrze sprawdzają się składane balkoniki, które można łatwo schować oraz przewozić.

Wysokość balkonika

Najważniejszym parametrem sprzętu ułatwiającego poruszanie się jest wysokość. Należy wybrać taką, aby pacjent trzymający za rączki balkonika, nie musiał stawać na palcach ani uginać kolan. Za niskie bądź zbyt wysokie zwiększają konieczność użycia siły w rękach. Może to niekorzystnie zadziałać na osobę, która ma używać chodzika. Z kolei uchwyty powinny być zamontowane na wysokości bioder użytkownika. Dzięki temu będzie on mógł sprawnie i nie męcząc się prowadzić sprzęt. Ważne jest też, aby chodzik dla osoby z kłopotami z równowagą był wysoki aż do pach i otaczał jej ciało. Zapobiegnie to przewrócenie się pacjenta wraz z chodzikiem w razie upadku.

Ciężar i materiał, z którego wykonano balkonik

Kolejnym istotnym elementem balkonika jest jego ciężar i materiał, z którego został wyprodukowany. Większość modeli jest lekka i łatwa w transporcie, ponieważ składa się z aluminium. Pacjenci z prawidłową równowagą mogą korzystać z lekkich sprzętów dodatkowo wyposażonych w kółka. Mogą one być też niższe.

Rodzaje balkoników

Wyróżnia się następujące rodzaje balkoników:
• sztywny, zwany też statycznym, który zapobiega upadkowi, został wyposażony w antypoślizgowe podkładki; to dobry wybór dla osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi, a także dla tych, którzy chcą wzmocnić mięśnie i rozruszać je, bowiem ten model wymaga nieco siły do poruszania nim;
• kroczący, który jest przeznaczony dla osób mających kłopoty ze staniem prosto, ale poruszających się dosyć sprawnie; jest łatwiejszy w prowadzeniu niż balkonik sztywny; nie ma kółek, ale antypoślizgowe nakładki;
• ambona, która wspomaga proces pionizacji, czyli m.in. wstawania po zabiegach; posiada kółka z hamulcami i podłokietniki, których wysokość jest regulowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy warto kupić zamiennik leku?

Oryginalne leki są droższe do zamienników, co jest najczęstszym powodem tego, że pacjenci decydują się na zakup generyków. Farmaceuta ma...

Zamknij