Choroby

Jak walczyć z depresją?

Jak wykazuje wiele badań z każdym rokiem coraz więcej osób choruje na depresję. Choroba ta dotyka już co dziesiątego Polaka. Na depresję może zachorować każdy, bez względu na status społeczny czy wiek. Szczególnie sezon zimowy w wyniku ograniczonego dostępu do promieni słonecznych sprzyja spadkowi samopoczucia. Wielu chorych bagatelizuje problem lub wstydzi się przyznać przed samym sobą, że cierpi na depresję. Ludzie często obniżony nastrój, apatię i brak energii zwalają na szybkie tempo życia. Tymczasem jak alarmują lekarze u 20% procent pacjentów borykających się z depresją jej konsekwencją jest odebranie sobie życia. Jak skutecznie walczyć z depresją i odnaleźć poczucie sensu?

Czy to nie zwykła chandra?

Depresja często mylona jest z sezonową chandrą, która mija samoistnie.

Warto udać się do lekarza, który zaleci nam odpowiednie środki farmakologiczne, w obliczu współczesnych postępów medycyny nie powodują one uzależnienia i nie są silnie toksyczne.

Farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią powinna przynieść pozytywne rezultaty. Leki antydepresyjne powinny być stosowane praktycznie przy każdym rozpoznaniu depresji. Sama psychoterapia wystarczy tylko w przypadku bardzo łagodnych stanów depresyjnych. Warto dodać, że chory odczuje poprawę samopoczucia do 2 tygodni od przyjęcia pierwszej dawki leku.

Jednak osoby, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą przyjmować leków przeciwdepresyjnych mogą skorzystać z bardziej niekonwencjonalnych sposobów, jak na przykład leczenie za pomocą światła.

Innowacyjne terapie

Fototerapia z roku na rok zdobywa coraz więcej sympatyków. Do naświetlań wykorzystywane są specjalne, w pełni bezpieczne lampy, które możemy zakupić za pośrednictwem Internetu.

Preparaty, których głównym składnikiem jest dziurawiec również mogą pomóc w podniesieniu nastroju. Jeżeli typowe objawy depresji jak brak radości życia, poczucie bezsensu, izolacja od otoczenia utrzymują się dłużej niż kilka tygodni i nie ulegają osłabieniu, samoleczenie w warunkach domowych może nie być wystarczające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Łagodne guzy mózgu – charakterystyka

Do łagodnych guzów mózgu zalicza się guzy siodła tureckiego, wśród których większość to gruczolaki przysadki. Niezłośliwe guzy nadsiodłowe to np.:...

Zamknij