Choroby

Jak uspokoić kołatanie serca?

Kołatanie serca to zaburzenie rytmu pracy, polegające na zwiększonej częstotliwości jego uderzeń na minutę. Podstawowymi objawami tego stanu chorobowego są: ból serca, jego przyśpieszone bicie, zawroty głowy oraz poczucie ogólnego osłabienia organizmu. Dolegliwości związane z przyśpieszonym biciem serca można zminimalizować poprzez ograniczenie czynników ryzyka, wśród których wymienić można m.in.: stres, picie nadmiernej ilości kawy oraz palenie papierosów.

Przyczyny kołatania serca

Kołatanie serca, zwane również tachykardią, może być spowodowane: wzmożoną aktywnością fizyczną, nadmiernym spożywaniem kofeiny i alkoholu, paleniem papierosów, stresem, przyjmowaniem preparatów odchudzających oraz nadczynnością tarczycy. Uczuciu kołatania serca towarzyszy ból głowy, osłabienie, problemy z koncentracją, przyśpieszony oddech, nadmierne wydzielanie potu, a nawet utrata przytomności.

Profilaktyka w kołataniu serca

Ważnym czynnikiem w całkowitym zniwelowaniu stanów kołatania serca jest zminimalizowanie czynników ryzyka. Należy ograniczyć napoje, zawierające kofeinę i alkohol, rzucić palenie i przejść na dietę bogatą w błonnik, warzywa i owoce. Warto również ograniczyć sytuacje stresowe.

Leczenie przyśpieszonego bicia serca

Osoby, które często odczuwają kołatanie serca, powinny wybrać się do kardiologa (lekarza, zajmującego się leczeniem chorób sercowo-naczyniowych), który zleci badanie EKG (elektrokardiogramu, obrazującego pracę serca) i na tej podstawie dobierze leki. Terapię tę można uzupełniać, stosując magnez oraz preparaty wspomagające pracę serca, zawierające w swoim składzie: Q10, miedź i witaminę C. Dobrym rozwiązaniem jest także picie naparu z głogu dwuszyjkowego, który obniża ciśnienie i pozytywnie oddziałuje na pracę serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest badanie CRP?

Badanie CRP jest wykonywane z próbki krwi i nie musi odbywać się na czczo. W okresie letnim pół godziny przed...

Zamknij