Choroby

Jak uniknąć paniki związanej ze szczepionką

Jeśli  masz syna lub córkę, to z pewnością prędzej czy później pojawi się problem przygotowania dziecka do szczepienia lub wizyty u dentysty. Oprócz wymagań formalnych, które dotyczą szczepionek (miejsce szczepienia, wiek dziecka, przeciwwskazania zdrowotne) musisz posiąść wiedzę, która sprawi, że twoje dziecko nie zacznie panicznie bać się fartuchów lekarskich i igieł. Odpowiednie przygotowanie dziecka do szczepienia, to wpłynięcie na jego nastawienie psychiczne. W tym artykule znajdziesz porady, które sprawią, że twoja pociecha nie będzie ronić krokodylich łez na widok pani pielęgniarki.

Bądź szczery wobec swojego dziecka

Właściwie przygotowanie dziecka do szczepienia jest możliwe przede wszystkim dzięki szczerej rozmowie. Wytłumaczmy maluszkowi, że poczuje lekkie ukłucie, ale dzięki temu uniknie choroby, gorączki, leżenia w łóżku i spożywania gorzkich lekarstw. Dzięki takiemu przygotowaniu dziecka do szczepienia, nasze maleństwo nie straci do nas zaufania i nie będzie panikować.

Zabawa

Sposobem na oswojenie pociechy z myślą o obowiązkowym zastrzyku jest czytanie mu książeczek poświęconych wizytom lekarskim czy szczepionkom. Przygotowanie dziecka do szczepienia może polegać również na zabawie w doktora z misiami czy lalkami.

Wsparcie rodzica

Jeśli chcesz, aby twój brzdąc spokojnie zniósł zabieg, musisz stworzyć mu komfortowe warunki. Przygotowaniu dziecka do szczepienia sprzyja przytulanie i pogodny uśmiech rodziców. Warto też odwrócić uwagę dziecka w czasie szczepionki za pomocą jego ulubionych zabawek lub widoku za oknem.

Przygotowując dziecko do szczepienia musimy pamiętać, aby udało się do gabinetu zabiegowego najedzone i wyspane, w ubraniu, które umożliwia zrobienie zastrzyku z szybki i łatwy  sposób. Dzięki temu nie narazimy maluszka na dodatkowy stres i nie będzie tak bardzo marudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nie daj się endometriozie

Endometrioza dopada najczęściej młode kobiety, między trzydziestką a czterdziestką. Jej główne objawy to silny ból w obrębie miednicy, występujący często...

Zamknij