Choroby

Jak sprawdzić punkty karne?

Nie ma kierowców idealnych – większości z nich czasami zdarza się złamać obowiązujące przepisy drogowe. Wówczas w przypadku policyjnej kontroli mogą zostać nałożone punkty karne według specjalnego taryfikatora. „Zdobycie” dwudziestu czterech punktów w przeciągu całego roku karane jest skierowaniem przez starostę na zwyczajny egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W przypadku jego niezaliczenia, uprawnienia do kierowania pojazdami zostają niestety cofnięte. Szczególnie niebezpieczne jest to dla osób, które z samochodami łączą swoją pracę zawodową – są np. kurierami lub kierowcami ciężarówek.

 

Nałożone przez policjantów punkty karne znajdują się na koncie kierowcy przez dwanaście miesięcy. Ile aktualnie ich posiadamy można sprawdzić w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to po prostu odwiedzenie najbliższego komisariatu policji. Policjanci mają dostęp do specjalnych danych, a ustne przekazanie informacji, na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość jest bezpłatne. Zapłacić trzeba dopiero za zaświadczenie o ilości punktów karnych, które może wydać policja – jest to kwota 17 zł, którą trzeba uiścić w urzędzie miasta lub gminy, na której terytorium znajduje się dany komisariat. Zainteresowany ma również możliwość przelania należnych pieniędzy na konto odpowiedniego urzędu.  

 

Są prostsze sposoby na sprawdzenie ilości punktów?

 

Punkty karne można sprawdzać również w Internecie na obywatel.gov.pl, jest to strona internetowa do załatwiania rozmaitych spraw urzędowych związanych z funkcjonowaniem państwa. Do zaczerpnięcia informacji o swoich punktach karnych wymagane jest założenie konta zaufanego. Aby zapewnić bezpieczeństwo przechowywanych danych do utworzenia konta należy podać takie szczegółowe personalia jak numer PESEL. Zalogować się można również przez bankowość internetową, która współpracuje ze stroną rządową. Baza punktów aktualizowana jest raz dziennie, więc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto wrócić na stronę internetową także w dniu kolejnym. Usługa sprawdzenia ilości punktów karnych w Internecie jest całkowicie bezpłatna, tak samo jak rejestracja na obywatel.gov.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Które kosmetyki są najlepsze?

Polski rynek jest pełen kosmetyków z Polski oraz całego świata, w bardzo różnorodnych cenach. Drogie kosmetyki są ładnie opakowane, promowane,...

Zamknij