Medycyna

Jak sprawdzić płodność u mężczyzn? Przyczyny niepłodności męskiej

Proces diagnostyczny męskiej niepłodności wymaga realizacji różnorodnych i czasochłonnych badań oraz dokładnego wywiadu lekarskiego. Mężczyznę poddaje się m.in. badaniom fizykalnym, obrazowym, hormonalnym, genetycznym czy badaniu nasienia.

Długotrwałe starania o dziecko stanowią podstawę do przebadania pod kątem ewentualnej niepłodności obojga partnerów, gdyż przyczyny tego stanu niemalże w równym stopniu leżą po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Za najczęstszą przyczynę męskiej niepłodności uważa się niską jakość nasienia – obniżona ilość i ruchliwość plemników oraz zmiany w ich budowie.

Jak wygląda diagnostyka męskiej płodności?

 

Odpowiedź na pytanie jak sprawdzić płodność mężczyzny należy rozdzielić na kilka elementów. Proces rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego padają pytania dotyczące m.in. zażywanych leków, aktywności seksualnej, realizowanego stylu życia, chorób przenoszonych drogą płciową. Następnie mężczyzna poddawany jest badaniu fizykalnemu członka, jąder czy moszny. Dodatkowo przeprowadza się badanie obrazowe USG. Postępowanie takie pozwala wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w budowie anatomicznej. Diagnostyka męskiej niepłodności obejmuje też badania genetyczne, jak badanie kariotypu, polegające na określeniu liczby i budowy chromosomów. W celu znalezienia przyczyny męskiej niepłodności analizuje się poziom hormonów, w tym FSH, LH, testosteron, prolaktyna. Ważnym elementem diagnostycznym jest badanie nasienia, które pozwala na ocenę liczby plemników, ich jakości i aktywności.

Przyczyny niepłodności męskiej

Jeszcze do niedawna temat męskiej niepłodności znajdował się w strefie tabu, a w społeczeństwie panowało błędne przekonanie, że trudności z zajściem w ciąże są wyłącznie uwarunkowane przez kobiety. Obecnie podkreśla się, że przyczyny niepłodności mogą wynikać zarówno od kobiety, mężczyzny, jak i obojga partnerów. W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto rozważyć leczenie niepłodności – Warszawa jest jednym z miast dofinansowującym zabieg in vitro.

Najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności jest niska jakość nasienia, za co często odpowiadają choroby przenoszone drogą płciową. Nie bez znaczenia na stan spermy ma długotrwałe przegrzewanie jąder, czemu sprzyja noszenie obcisłej i wykonanej z syntetycznych materiałów odzieży i częste korzystanie z sauny oraz szkodliwe warunki pracy, jak np. wysoka temperatura, długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej, promieniowanie.

Źródłem problemów z płodnością męską mogą być uszkodzenia narządów rozrodczych w wyniku urazu, jak i nieprawidłowości w ich budowie. Częstymi przyczynami upośledzenia męskiej funkcji rozrodczej jest położenie jąder poza workiem mosznowym, żylaki powrózka nasiennego, przerost prostaty.

Szkodliwy wpływ na męską płodność mogą mieć stany nie związane bezpośrednio z układem rozrodczym, jak choroby nowotworowe i autoimmunizacyjne. Ujemnie na płodność wpływa celiakia, cukrzyca, gruźlica. Duży wpływ ma kondycja psychiczna i narażenie na silny stres. Dodatkowo zaburzenia hormonalne i choroby uwarunkowane genetycznie, w tym mukowiscydoza czy zespół Kartagenera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przebyte choroby a problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę mogą być spowodowane zaburzeniami w stanie zdrowia kobiety, mężczyzny lub występującymi u obojga. Zdarza się,...

Zamknij