Porady

Jak radzić sobie ze szczypiącymi oczami?

Zespół suchego oka to niedogodność związana z wysuszeniem gałki ocznej, polegająca na uczuciu wysuszenia i łzawienia oraz zaczerwienienia. Wszystkie te objawy te mogą nasilać się przy braku prawidłowej korekcji okularowej, a także przy dłuższym czytaniu i podczas pracy przy monitorze komputerowym z powodu rzadszego mrugania.

Pierwsza diagnoza

Uczucie piasku pod powiekami jest dość często porównywane w tym schorzeniu, ponieważ suche oko nie produkuje łez, przez co odczuwamy duży dyskomfort.

Film łzowy wówczas nie jest odpowiednio duży, aby człowiek normalnie mógł widzieć i funkcjonować. Takie schorzenie najczęściej dotykało starszych ludzi, jednak od momentu kiedy młodzież spędza większość czasu przy komputerze, staje się to chorobą cywilizacyjną.

Niewłaściwe leczenie

Chorzy często sami leczą się bezskutecznie kroplami antybiotykowymi i steroidowymi, a także kroplami przeciwalergicznymi oraz preparatami zawierającymi składniki znieczulające i obkurczające naczynia. Jednak nie jest to prawidłowe działanie.

Aby zlikwidować zespół suchego oka konieczne jest przede wszystkim wykonywanie czynności higienicznych, stosowanie lekarstw i kropli przepisanych przez okulistę i stosowanie masaży, ruchów gałki ocznej, która w sterylnych warunkach znowu zaczyna produkować łzy, kiedy odetkane są kanaliki łzowe.

Ważne jest również stosowanie odpowiednich kropli. Sztuczne łzy są zalecane przez cały dzień. Powinny być one wkraplane do worka spojówkowego każdorazowo w przypadku rozpoczynającego się pieczenia czy uczucia piasku pod powiekami.

Co robić?

Masaż powiek na poziomie nasady rzęs wykonuje się dostępnymi w drogeriach pałeczkami higienicznymi.

Wacik pałeczki moczy się w kieliszku z gorącą przegotowaną wodą z dodatkiem kilku kropel niedrażniącego oczu szamponu dla dzieci. Powieki zamkniętego oka przeciera się nim pod kontrolą wzroku oka drugiego. Jednak najważniejsza jest odpowiednia kontrola wzroku i sprawdzanie go regularnie u okulisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Brak okresu po odstawieniu tabletek

Brak miesiączki nazywany jest w medycynie amenorrhea i oznacza zatrzymanie krwawienia przez co najmniej 4 miesiące lub odstępy pomiędzy nimi...

Zamknij