Choroby

Jak przetrwać lato

Zbliża się lato i kolejna fala upałów. A gdy na dworze panują przysłowiowe tropiki my jesteśmy zagrożeni udarem cieplnym. Jak się przed nim obronić? Oto kilka sprawdzonych porad.

 

Pokochaj cień i domowe zacisze


 

Największe upały panują pomiędzy godzinami jedenastą, a piętnasta… W tym czasie staraj się przebywać w domowym zaciszu. Jeśli musisz przebywać na świeżym powietrzu szukaj cienia. Twoim sprzymierzeńcem są rozłożyste drzewa i ogrodowy parasol. W domu możesz postawić przenośny wiatraczek, on choć odrobinę ochłodzi powietrze. W największe upały możesz szczelnie zasłonić okna. Dzięki temu pomieszczenia w domu nie będą zbyt się nadmiernie nagrzewać.

 

Postaraj się o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij jak najczęściej. Najlepsza będzie świeża woda. Jeśli nie przepadasz za jej smakiem możesz do niej dodać świeże zioła lub plastry cytrusów. Jeśli lubisz soki staraj się je rozcieńczać woda. Będą mniej słodkie i kaloryczne. Możesz także pić gorącą herbatę. Ot taki paradoks… Pijąc gorący napój pobudzamy nasz organizm do wydzielania potu. A pot naturalnie chłodzi nasze ciało.

 

Możesz także raczyć się lodami, sorbetami, schłodzonymi arbuzem czy melonem. Pomogą także prysznice i kąpiele. Jednak uważaj żeby nie narazić swojego ciała na zbytni szok termiczny. Zacznij od letniej wody i stopniowo obniżaj jej temperaturę.

 

Ubierz się przewiewnie

 

Twoimi sprzymierzeńcami są luźne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Unikaj syntetyków. One praktycznie nie przepuszczają powietrza. Jeśli wychodzisz w środku dnia na głowę załóż słomkowy kapelusz lub czapkę z daszkiem. Całe ciało dokładnie nasmaruj się kremem z filtrami. Dzięki temu unikniesz bolesnych poparzeń słonecznych.

 

Gorące lato w mieście

 

W miejskiej dżungli upały są szczególnie dokuczliwe. Dlatego warto korzystać z rozwiązań jakie oferuje miejska infrastruktura. Coraz więcej miast w trakcie największych upałów rozstawia specjalne, wodne kurtyny. Pod taką mgiełką można się bezpłatnie ochłodzić. Zawsze noś przy sobie butelkę wody. Dzięki temu zawsze będziesz mógł nawodnić swój organizm.

 

A gdy poczujesz się źle…

 

Nie wahaj się prosić o pomoc,. W skrajnych przypadkach udar słoneczny może skończyć się nawet śmiercią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Liszaj płaski

Choroby skóry to częsty problem. Pojawiają się nawet w młodym wieku, a niektórzy nie zwracają uwagi na zmiany, zachodzące w...

Zamknij