Choroby

Jak przebiega wypełnienie kanału zębowego?

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, to zwalczanie stanów zapalnych w obrębie miazgi i podstawowej masy zęba, nazywanej fachowo zębiną. Zajmuje się tym lekarz endodonta, do którego należy się udać, gdy dokucza uporczywy ból. Leczenie kanałowe jest bolesne, dlatego zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Kim jest endodonta i czym się dokładnie zajmuje?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem stanów zapalnych miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Lekarzem tej specjalizacji jest endodonta, którego zadaniem jest m.in. wypełnienie kanału zęba, określane jako leczenie kanałowe. Przeprowadza się je przy użyciu nowoczesnych i zaawansowanych technicznie narzędzi, w tym: mikroskopów operacyjnych oraz endometrów, które umożliwiają lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza zęba i zmierzenie wysokości jego kanału. Ułatwia to planowanie leczenia i późniejsze kontrole po zabiegu. Leczenie kanałowe jest bolesne, dlatego pacjent musi otrzymać znieczulenie miejscowe.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Podstawą do leczenia endodontycznego jest przejmujący ból, który powstaje samoistnie – nie jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi. Powstaje nawet w pozycji leżącej i ma charakter tętniący. Świadczy to ostrym zapaleniu miazgi zęba i wymaga pilnej wizyty u stomatologa. Przypadłość ta rzadko kiedy przebiega bezobjawowo, choć taka sytuacja również może się zdarzyć.

 

Ból nie jest jedynym objawem stanu zapalnego miazgi. Charakterystyczne jest też zaczerwienienie oraz narastający obrzęk dziąseł. Niekiedy z jamy zęba sączy się ropna wydzielina, co jest wskazaniem do antybiotykoterapii.

Jak przebiega wypełnienie kanału zębowego?

Leczenie endodontyczne rozpoczyna się od podania pacjentowi odpowiedniej dawki znieczulenia miejscowego po to, aby nie czuł bólu podczas podejmowanych później czynności stomatologicznych. Gdy anestetyk zaczyna działać, lekarz przystępuje do usuwania miazgi zęba i zlokalizowania wszystkich kanałów zębowych, których ilość zależy od budowy anatomicznej uzębienia. Z nich też musi być usunięta miazga. Niestety nie zawsze jest to możliwe bez użycia mikroskopu, co znacznie podnosi koszt tego etapu leczenia.

 

Jeśli stomatologowi udało się opróżnić wszystkie kanały, zmierzy ich wysokość za pomocą endometru i przystąpi do tzw. mechanicznego opracowania. Polega ono na umieszczeniu w zębie różnorodnych narzędzi endodontycznych. Kanały trzeba opracować również chemicznie, co następuje na kolejnym etapie leczenia. Ta metoda polega na płukaniu kanałów korzeniowych. Przeprowadza się je po to, aby usunąć pozostałości po miazdze, zwłaszcza tam, gdzie nie dało się umieścić narzędzi stomatologicznych.

 

Czyste kanały korzeniowe trzeba dokładnie uszczelnić. Służy do tego termoplastyczny polimer nazywany fachowo gutaperką. To pojedynczy element, który skleja się uszczelniaczem, ponieważ polimer musi ściśle przylegać do ścian zęba. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zębowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Korony protetyczne – czym są i kiedy się przydadzą?

Korona protetyczna zalicza się do stałych protez zębowych. Ma za zadanie odtworzyć kształt zniszczonej korony zębowej. Czym jest korona protetyczna?...

Zamknij