Choroby

Jak ocenić drożność jajowodów i budowę macicy? – badanie Sono HSG

Diagnostyka niepłodności posiłkuje się wieloma różnymi badaniami i zabiegami, których celem jest wykazanie przyczyn niepłodności danej pary. W nowoczesnych klinikach wykonywane są badania Sono HSG. Jaki jest ich cel i jak wyglądają w praktyce?

Czym jest Sono HSG?

Badanie Sono-HSG to ultrasonograficzna histerosalpingografia. Pod tą zawiłą nazwą kryje się badanie diagnostyczne pozwalające na ocenę budowy macicy oraz sprawdzenie drożności jajowodów. W toku badania można rozpoznać częste choroby ginekologiczne utrudniające lub uniemożliwiające zajście w ciążę:

  • polipy,
  • mięśniaki macicy,
  • zrosty,
  • niedrożne jajowody.

Szacuje się, że nawet u około 20 proc. kobiet bezskutecznie starających się o dziecko, problem może tkwić w budowie macicy i niedrożności jajowodów. Taką diagnozę może potwierdzić badanie Sono-HSG.

Wskazania do badania

Lekarz ginekolog z kliniki niepłodności może zalecić kobiecie badanie Sono HSG w przypadku podejrzewania nieprawidłowości w kształcie lub budowie anatomicznej macicy bądź przy podejrzeniu niedrożności jajowodów.

Jak wygląda badanie?

Przy badaniu Sono-HSG ginekolog wprowadza do pochwy wziernik jednorazowy oraz cewnik przezszyjkowy zakończony balonikiem, wykonany z elastycznego materiału – giętkiego silikonu. Pacjentce za pomocą cewnika podawany jest kontrast w postaci specjalnej pianki – ExEm Foam i wykonywane jest badanie USG. Kontrast dostaje się do macicy i jajowodów, a w tym samym czasie lekarz wprowadza do wnętrza narządów rodnych kobiety sondę USG i obserwuje na monitorze aparatu ultrasonograficznego kształt i wielkość jamy macicy. Może śledzić przepływ kontrastu przez jajowody i sprawdzać, czy nie występują żadne elementy blokujące.

Zaleca się wykonanie badania Sono HSG w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, tuż po ustaniu krwawienia miesięcznego. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, dla zwiększenia komfortu pacjentki. Trwa nie dłużej niż 15-20 minut, a jego wynik jest znany od razu.

Dodatkową korzyścią wynikającą z badania Sono-HSG jest możliwość udrożnienia w trakcie zabiegu zlepionych jajowodów i umożliwienie kobiecie zajścia w ciążę, jeśli to właśnie niedrożność jajowodów była przyczyną niepłodności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Orteza dla biegacza

Biegacze często ulegają kontuzjom stawu kolanowego bądź skokowego. W trakcie leczenia urazów i niedługo po kontuzji, kończyna powinna być usztywniona....

Zamknij