Choroby

Jak leczyć tachykardię?

Tachykardia (inaczej tachyarytmia lub częstoskurcz) to przyspieszony rytm serca, który diagnozuje się, gdy w stanie spoczynku serce bije szybciej niż 100 uderzeń na minutę. Może pojawić się po doświadczeniu silnych emocji lub po wypiciu kawy. Aby sprawdzić, czy jest stanem chorobowym, należy wykonać badanie EKG.

Przyczyny tachykardii

Tachykardia serca może wynikać z wad w budowie serca, np. istnienia dodatkowych dróg przewodzenia. Częstoskurcz niekiedy towarzyszy kardiomiopatii, czyli przerostowi mięśnia sercowego. Może łączyć się także z nadciśnieniem tętniczym lub pojawić się po przebytym zawale serca. Bywa skutkiem niedotlenienia mięśnia, związanym np. z chorobą wieńcową. Tachykardia pojawia się też u osób starszych, u których występują naturalne zmiany degeneracyjne serca. Częstoskurcz mogą powodować leki, używki, zaburzenia poziomu elektrolitów lub choroby tarczycy.

Objawy tachykardii

Najczęściej występujące objawy tachykardii to:
• szybkie bicie serca,
• zmiana rytmu pracy serca, tzw. palpitacje,
• ból za mostkiem, w klatce piersiowej,
• przyspieszony i spłycony oddech, duszności,
• zawroty głowy,
• osłabienie,
• utrata przytomności lub omdlenia,
• pojawienie się uczucia strachu.
Zdarza się, że tachykardia daje jedynie łagodne objawy, które często są ignorowane. Schorzenie może przebiegać bezobjawowo.

Metody leczenia tachykardii

Leki w częstoskurczu są stosowane w przypadkach braku zagrożenia życia i przy stabilnym stanie pacjenta. W tachykardii nadkomorowej podaje się środki przeciwzakrzepowe Jeśli metody farmakologiczne nie działają, stosuje się leczenie zabiegowe, np. ablację. U pacjentów z częstoskurczem komorowym często łączy się leki i metody zabiegowe. Tachykardie komorowe zdecydowanie zwiększają ryzyko nagłej śmierci. Pacjenci z napadowymi częstoskurczami są poddawani zabiegowi ablacji, która przywraca odpowiedni rytm serca. Natomiast osobom, które przebyły nagłe zatrzymanie krążenia, wszczepia się kardiowerter-defibrylator (ICD). Śledzi on częstotliwość pracy serca i natychmiast przerywa tachyarytmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pielęgnacja rzęs

Rzęsy wraz z wiekiem stają się kruche i łamliwe. Codzienne zabiegi upiększające: tuszowanie, podkręcanie zalotką, przedłużania lub zagęszczanie rzęs mogą...

Zamknij