Choroby

Jak leczyć nerwicę?

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, na które choruje coraz więcej osób (20% ludzi) między 25. a 45. rokiem życia. Istnieją różne odmiany neurozy (histeryczna, lękowa, natręctw), które należy leczyć na wizytach u specjalisty. Psychoterapia pomaga zwalczać zaburzenia psychiczne mające również wpływ na układ somatyczny. Lekarz w gabinecie tworzy bezpieczną przestrzeń, w której pacjent uświadamia sobie problem i próbuje nad nim zapanować. Aby zmniejszyć objawy nerwicy, nie pozwalające normalnie funkcjonować (wyjść z domu czy spojrzeć się na siebie w lustrze), lekarze zapisują również środki uspokajające.

Co to jest nerwica?

Nerwica, nazywana neurozą lub zaburzeniami nerwicowymi, jest zakłóceniem w obrębie psychiki, które może paraliżować pracę całego organizmu. Przyczyną zaburzeń są czynniki zewnętrzne, w tym trudne sytuacje życiowe (śmierć bliskiej osoby, choroba, utracona miłość) lub wewnętrzne (natręctwa). Jedną z głównych przyczyn występowania nerwicy jest ciągły i silny stres (w pracy, w szkole), który zaburza funkcjonowanie człowieka. Można wyróżnić pięć rodzajów neurozy:

• nerwica neurasteniczna,
• nerwica histeryczna,
• nerwica lękowa,
• nerwica natręctw,
• nerwica wegetatywna.

Istnieją również nerwicowe reakcje pourazowe, które ujawniają się po wypadkach częstymi bólami oraz zawrotami głowy.

Jak objawia się nerwica?

Nerwica objawia się głównie na podłożu psychicznym, ale dodatkowo występują zaburzenia fizyczne, które mogą być charakterystyczne również dla innych chorób. Symptomy dotyczą zakłóceń układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, wymioty), nerwowego (bóle głowy, drżenie kończyn), krwionośnego (szybkie bicie serca), a także brak zadowolenia z życia seksualnego u kobiet oraz zaburzenia potencji u mężczyzn. Do objawów nerwicy w sferze psychiki zaliczają się lęk, niepokój oraz napięcie. Od złego samopoczucia neuroza różni się nawracającymi objawami, których nie powoduje nagły impuls.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Choroba dotykająca młode kobiety

Choroba jaką jest dziś toczeń rumieniowaty jest bardzo tajemnicza i wciąż nie wiemy o niej zbyt wiele. Jest to wielki...

Zamknij