Choroby

Ile tygodni trwa ciąża?

Ciąża dzieli się na trzy trymestry. Lekarz jest w stanie określić płeć dziecka między 11. a 12. tygodniem. Wynik badania będzie najbardziej wiarygodny po 20. tygodniu. Wiedza o etapie zaawansowania ciąży jest ważna, by lekarz mógł wydać odpowiednie zalecenia.

Badanie zdrowia matki odbywa się na konkretnych etapach ciąży, np. pierwsze USG powinno się odbyć między 11. a 14. tygodniem, a badanie stężenia glukozy we krwi (po wcześniejszym podaniu jej doustnie) około 24. tygodnia.

Ile trwa ciąża?

Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi od dziewięciu do dziewięciu i pół miesiąca kalendarzowego, czyli średnio 37-42 tygodnie. Na wizycie u ginekologa lekarz potwierdza obecność płodu i określa termin porodu. Jest to data orientacyjna. Zazwyczaj dziecko przychodzi na świat około 2 tygodnie przed planowanym terminem lub po. Początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, nawet jeśli do poczęcia doszło później. Termin porodu oblicza się na podstawie reguły Naegelego. Do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni i od tej daty odejmuje 3 miesiące i dodaje rok.

Jak stwierdzić, który to miesiąc ciąży?

Reguła Naegelego służy także określeniu konkretnego tygodnia ciąży. Warto skorzystać z porady ginekologa, który obliczy przybliżoną datę porodu. W czasie całej ciąży odbywa się od 8 do 15 spotkań ze specjalistą. Wizyty mogą odbywać się w gabinecie lekarskim, u położnych, a także w domu przyszłej matki. Do wyliczania wieku płodu może również posłużyć elektroniczny kalkulator ciąży, gdzie w odpowiednią rubrykę wpisuje się, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka, a internetowy program oblicza przybliżoną datę porodu.

Ile tygodni trwa ciąża bliźniacza?

Bliźnięta rodzą się zazwyczaj przed planowanym terminem porodu. Narodzin bliźniąt można spodziewać się około 37. tygodnia ciąży. Najczęściej poród odbywa się metodą cesarskiego cięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zrobić paznokcie hybrydowe

Manicure hybrydowy, czyli jedna z metod zdobienia paznokci, zyskał popularność, dzięki temu że jest trwały. Do wykonania takich paznokci potrzeba...

Zamknij