Zapłodnienie in vitro często jest przysłowiową ostatnią deską ratunku dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko z zastosowaniem metod naturalnych i wspomaganego rozrodu. Kiedy in vitro rzeczywiście może pomóc i ile procedur można wykonać?
Dla kogo przeznaczone są programy in vitro?
Leczenie niepłodności z zastosowaniem procedury in vitro jest adresowane do par starających się o dziecko, u których wybór takiej metody leczenia wynika z postawionej diagnozy.
Osoby, które bez efektów starają się od dłuższego czasu o dziecko, powinny skonsultować się ze specjalistą, który postara się zdiagnozować ich stan i podjąć najlepsze leczenie ewentualnej niepłodności. Powinno się to zrobić już po:
- roku nieskutecznych starań – w przypadku kobiet poniżej 30 roku życia,
- 6 miesiącach nieskutecznych starań – w przypadku kobiet pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.
Jak najszybciej klinikę leczenia niepłodności powinny odwiedzić paru, w których kobieta ma więcej niż 39 lat, a mężczyzna ponad 40.
Diagnostyka najważniejsza
Najważniejsze dla osiągnięcia sukcesu jest postawienie diagnozy, aby nie marnować czasu pacjentów i nie zmniejszać ich szans na poczęcie dziecka naturalnie, jak podkreśla jeden z lekarzy z kliniki leczenia niepłodności Invimed. Nierzadko zdarza się, że pary po wielu latach starania się o ciążę, już po 1-2 cyklach terapii farmakologicznej, bez konieczności przechodzenia przez procedurę in vitro, oczekują narodzin dziecka. Pacjenci muszą trafić do kompetentnego lekarza, który zaoferuje im wszystkie dostępne i akceptowalne metody leczenia, z których będą mogli skorzystać.
Nie zawsze można w 100 procentach postawić diagnozę parze starającej się o dziecko i podjąć na jej podstawie kierunkowe leczenie. Niepłodność w równym stopniu dotyka kobiet i mężczyzn. Przyczyn takiego stanu jest wiele, ale czasem pomimo zleconych badań nie da się określić, co powoduje niepłodność. Wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, gdy nie można znaleźć konkretnej przyczyny problemów z poczęciem dziecka, a wszystkie wyniki u pacjentów są w normie.
Podjęcie decyzji o procedurze in vitro
Na podstawie kompleksowej diagnostyki przyczyn niepłodności oraz biorąc pod uwagę wielomiesięczny bezskuteczny okres naturalnych starań o ciążę, lekarz może zalecić procedurę zapłodnienia pozaustrojowego.
Środowisko lekarskie nie jest zgodne co do tego, ile procedur in vitro warto wykonać u danej pary i po ilu razach należy pacjentom zasugerować zakończenie starań. zawsze zależy to od indywidualnej oceny sytuacji danej pary.