Choroby

Ile razy warto próbować zapłodnienia in vitro?

Zapłodnienie in vitro często jest przysłowiową ostatnią deską ratunku dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko z zastosowaniem metod naturalnych i wspomaganego rozrodu. Kiedy in vitro rzeczywiście może pomóc i ile procedur można wykonać?

Dla kogo przeznaczone są programy in vitro?

Leczenie niepłodności z zastosowaniem procedury in vitro jest adresowane do par starających się o dziecko, u których wybór takiej metody leczenia wynika z postawionej diagnozy.

Osoby, które bez efektów starają się od dłuższego czasu o dziecko, powinny skonsultować się ze specjalistą, który postara się zdiagnozować ich stan i podjąć najlepsze leczenie ewentualnej niepłodności.  Powinno się to zrobić już po:

  • roku nieskutecznych starań – w przypadku kobiet poniżej 30 roku życia,
  • 6 miesiącach nieskutecznych starań – w przypadku kobiet pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.

Jak najszybciej klinikę leczenia niepłodności powinny odwiedzić paru, w których kobieta ma więcej niż 39 lat, a  mężczyzna ponad 40.

Diagnostyka najważniejsza

Najważniejsze dla osiągnięcia sukcesu jest postawienie diagnozy, aby nie marnować czasu pacjentów i nie zmniejszać ich szans na poczęcie dziecka naturalnie, jak podkreśla jeden z lekarzy z kliniki leczenia niepłodności Invimed. Nierzadko zdarza się, że pary po wielu latach starania się o ciążę, już po 1-2 cyklach terapii farmakologicznej, bez konieczności przechodzenia przez procedurę in vitro, oczekują narodzin dziecka.  Pacjenci muszą trafić do kompetentnego lekarza, który zaoferuje im wszystkie dostępne i akceptowalne metody leczenia, z których będą mogli skorzystać.

Nie zawsze można w 100 procentach postawić diagnozę parze starającej się o dziecko i podjąć na jej podstawie kierunkowe leczenie. Niepłodność w równym stopniu dotyka kobiet i mężczyzn. Przyczyn takiego stanu jest wiele, ale czasem pomimo zleconych badań nie da się określić, co powoduje niepłodność.  Wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, gdy nie można znaleźć konkretnej przyczyny problemów z poczęciem dziecka, a wszystkie wyniki u pacjentów są w normie.

Podjęcie decyzji o procedurze in vitro

Na podstawie kompleksowej diagnostyki przyczyn niepłodności oraz biorąc pod uwagę wielomiesięczny bezskuteczny okres naturalnych starań o ciążę, lekarz może zalecić procedurę zapłodnienia pozaustrojowego.

Środowisko lekarskie nie jest zgodne co do tego, ile procedur in vitro warto wykonać u danej pary i po ilu razach należy pacjentom zasugerować zakończenie starań. zawsze zależy to od indywidualnej oceny sytuacji danej pary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Smog – jak sobie z nim radzić? Skuteczne domowe sposoby na walkę ze smogiem

Smog ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka - podrażnia drogi oddechowe oraz stanowi poważne zagrożenie dla kobiet ciężarnych, małych dzieci...

Zamknij