Medycyna

Ile kosztuje zabieg in vitro?

Dla wielu par walczących z niepłodnością jedynym ratunkiem może być zabieg zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Jakie koszty wiążą się z procedurą in vitro, która realizowana jest w renomowanych klinikach leczenia niepłodności w Polsce?

Na czym to polega zabieg in vitro?

Zapłodnienie in vitro (IVF) to zapłodnienie pozaustrojowe, czyli dokonywane poza organizmem kobiety, w warunkach laboratoryjnych. Zabieg polega na pobraniu od kobiety komórek jajowych, a od mężczyzny plemników. Komórki te są  łączone ze sobą przez embriologów w laboratorium. Koszt in vitro jest uzależniony od miasta, w którym dokonuje się zabiegu.

Przed pobraniem komórek jajowych w ramach punkcji, pacjentka – przyszła matka, musi przejść procedurę stymulacji hormonalnej, której celem jest zwiększenie liczby dojrzałych komórek jajowych. Podczas stymulacji, w jajniku dojrzewają pęcherzyki, a lekarz na podstawie wyników USG i badań hormonalnych określa dokładną datę pobrania komórek jajowych do zapłodnienia in vitro.

Pół godziny przed zabiegiem pobrania komórek jajowych od pacjentki, jej partner zgłasza się do kliniki leczenia niepłodności, żeby oddać nasienie. Na 3 do 5 dni wcześniej zaleca się abstynencję seksualną.

Wskazaniem do zapłodnienia in vitro u małżeństw i par heteroseksualnych, żyjących w związkach nieformalnych, są:

 • występowanie niepłodności idiopatycznej, w której nie można określić przyczyny,
 • niepowodzenie przy wykorzystaniu innych metod wspomaganego rozrodu,
 • endometrioza,
 • niedrożność jajowodów,
 • brak możliwości wywołania owulacji,
 • obniżone parametry nasienia.

W warunkach laboratorium embriologicznego sześć spośród wszystkich pobranych wcześniej komórek jajowych łączy się z plemnikami. Powstają zarodki, które umieszczane są w inkubatorach, gdzie mają zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. Po kilku (2 do 5) dniach 1 lub 2 zarodki wprowadza się do jamy macicy kobiety, przy pomocy cienkiego cewnika.

Jaki jest koszt in vitro?

W zależności od kliniki, w której wykonywane są procedury leczenia niepłodności metodą in vitro, koszty zabiegu mogą różnić się względem siebie. Dla przykładu w klinice InviMed w Warszawie koszt in vitro w pełnej, standardowej procedurze IVF ICSI/IMSI wynosi 7650 zł.  W cenę wlicza się:

 • koszt wizyty lekarskiej w trakcie monitorowania cyklu – 100 zł,
 • punkcję jajników wraz ze znieczuleniem – 1650 zł,
 • procedury embriologiczne – 3400 zł,
 • zapłodnienie pozaustrojowe metodą ICSI lub IMSI – 1300 zł,
 • transfer zarodka – 1150 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak pielęgnować długie włosy?

  Długie włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Po umyciu ich szamponem należy stosować odżywkę, a raz w tygodniu głęboko nawilżającą maskę....

Zamknij