Choroby

Ile kosztuje in vitro? Dofinansowanie do in vitro

Procedura leczenia niepłodności metodą in vitro nie należy do najtańszych, a jej średni koszt szacowany jest na 8000 zł. Kwota ta może ulec zwiększeniu w zależności od przyczyny niepłodności oraz podjętych działań diagnostyczno-terapeutycznych, jak i położenia czy prestiżu kliniki leczenia niepłodności.

Ze względu na dość wysokie koszty leczenia niepłodności metodą in vitro od kilku lat samorządy wybranych miast rozpoczęły realizację programów dofinansowania do zapłodnienia pozaustrojowego. Pierwszym miastem, którym postanowił wspomóc finansowo starające się o dziecko pary była Częstochowa, a w ślady za nią poszły m.in. Warszawa, Gdańsk, Łódź, Sosnowiec czy Poznań.

Dofinansowanie do in vitro

Do niedawna w Polsce możliwa była po spełnieniu określonych wymogów refundacja in vitro w ramach rządowego programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016. Obecnie pary pragnące skorzystać z metody in vitro zmuszone są do całkowitego pokrycia kosztów zabiegu. Naprzeciw ich problemom stanęły samorządy wybranych miast, które oferują pomoc finansową w ramach Miejskiego programu in vitro w kwocie 5000 zł do maksymalnie trzech procedur zapłodnienia in vitro. Przykładowo taki program dofinansowania realizuje klinika leczenia niepłodności InviMed w następujących miastach: Warszawa, Poznań, Gdańsk, Sosnowiec-Katowice. Programy w innych placówkach medycznych prowadzone są także w Częstochowie, Łodzi, Szczecinku, a plany nad ich realizacja snują też Słupsk, Piła, Ostrów Wielkopolski, Kraków, Włocławek, Bydgoszcz, Kielce, Gorzów Wielkopolski czy Radom.

 

Cena zabiegu in vitro

W przypadku stwierdzenia problemów z niepłodnością, pary zadają sobie pytanie: ile kosztuje in vitro? Średni koszt zapłodnienia pozaustrojowego wynosi około 8000 zł. Jednakże ze względu na skomplikowany niekiedy proces diagnostyczno-terapeutyczny kwota ta może być znacznie większa i sięgać nawet 15000 zł. Najdroższy element w leczeniu in vitro stanowią procedury embriologiczne (około 3400 zł). Sporym wydatkiem jest też punkcja jajników (około 1700 zł), zapłodnienie (około 1400 zł) i transfer zarodka (około 1200 zł).

 

Kto może skorzystać z miejskiego dofinansowania do procedury in vitro?

Pomoc skierowana jest do par, które według aktualnej wiedzy medycznej nie mogą zajść w ciążę w sposób inny niż zapłodnienie pozaustrojowe i mają za sobą co najmniej 12 miesięcy udokumentowanego, bezskutecznego leczenia. Konieczne do spełnienia są także wymogi formalne, a zwłaszcza pozostawanie pary w związku małżeńskim lub partnerskim oraz zamieszkanie i/lub płacenie podatków w mieście realizującym program przynajmniej przez okres dwóch lat. Dodatkowo para nie mogła uczestniczyć wcześniej w więcej niż dwóch zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego w innych programach leczenia niepłodności finansowanych ze środków publicznych. Wymogi kwalifikacyjne mają też charakter medyczny. Jednym z nich jest wiek kobiety, która powinna mieć 25-40 lat. Wyjątek stanowią kobiety, u których na skutek choroby nowotworowej zastosować trzeba terapię gonadotoksyczną. W tym przypadku przedział wiekowy wynosi 18-40 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Internet na kartę – czy takie rozwiązanie się opłaca?

Internet na kartę jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują lub pracują w różnych miejscach. Obecnie operatorzy oferują nie...

Zamknij