Choroby

Ile kosztują starania o dziecko w ramach in vitro?

Procedura in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, dla wielu par jest ostatnią deską ratunku i niosącym nadzieję na własne potomstwo sposobem poczęcia dziecka. Ile kosztują starania, od diagnozy do przeprowadzenia in vitro?

Skomplikowany proces diagnozowania i leczenia niepłodności

Procedura in vitro polega na zapłodnieniu pozaustrojowym, czyli poza organizmem przyszłej matki, z wykorzystaniem komórek jajowych pacjentki lub anonimowej dawczyni. Może być ona przeprowadzona na wiele różnych sposobów, a dopiero szczegółowe badania wykonane w klinice leczenia niepłodności pozwolą na zdiagnozowanie problemu danej pary oraz dobranie do niego optymalnego sposobu leczenia.

Trudne do oszacowania koszty

Nie jest łatwo określić od razu przy rozpoczynaniu leczenia niepłodności, ile kosztuje in vitro. Zgodnie z cennikiem warszawskiej kliniki InviMed, procedura in vitro metodą IVF ICSI, IMSI/PICSI/hbIMSI to koszt 7750 zł. W cenie tej zawarte są:

  • wizyta lekarska w trakcie monitoringu cyklu – koszt 100 zł,
  • punkcja jajników w znieczuleniu – 1650 zł,
  • procedury embriologiczne – 3400 zł,
  • zapłodnienie metodą sugerowaną przez lekarza – 1400 zł,
  • transfer zarodka do macicy kobiety – 1200 zł.

Cena in vitro może wzrosnąć, jeśli para zdecyduje się na zamrożenie zarodków. Samo zamrożenie to koszt 500 zł, a przechowywanie ich przez jeden rok kosztuje 400 zł. Podobnego wydatku wymaga przechowywanie zamrożonego nasienia do jednego roku, a za samo zamrożenie trzeba zapłacić 300 zł.

Koszty postawienia diagnozy

Poszukiwanie przyczyny niepłodności danej pary może trwać nawet kilka miesięcy, a przy tym trzeba liczyć się z ponoszeniem kosztów każdego zleconego przez lekarzy badania. Na samym początku para odbywa wizytę wstępną, która w warszawskiej klinice InviMed kosztuje 200 zł. Każda kolejna wizyta u lekarza to wydatek 180 zł. Jeśli diagnozę uda się postawić po standardowych badaniach, koszty całej procedury in vitro zmaleją.

Badania te obejmują:

  • badania ginekologiczne,
  • badanie USG (monitoring cyklu),
  • badania hormonalne
  • Badania wirusologiczne

Czasem (jeśli historia medyczna pacjentów na to wskazuje) są to dodatkowo badania immunologiczne czy genetyczne.

W zależności od kliniki kwota za wstępną diagnozę waha się w przedziale od 500 zł do ponad 1000 zł. Im trudniej jest wykryć źródło niepłodności, tym wyższe robią się koszty. Za samą histerosalpingografię, czyli badanie jajowodów płaci się od 500 zł do 800 zł. Lekarz może uznać za konieczne przeprowadzenie histeroskopii, która pozwala na rozpoznanie nieprawidłowości w obrębie macicy z możliwością ich usunięcia podczas badania. Koszt histeroskopii może wynieść 1200-1500 zł.

Wydatki rosną z uwagi na fakt, że badaniom musi poddać się nie tylko kobieta, ale i jej partner. Musi odbyć wizyty u androloga i wykonać niezbędne badania nasienia. Starania o dziecko metodą in vitro mogą być kosztowne. W finansowaniu leczenia pomagają samorządy niektórych miast, które zdecydowały się na dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro dla swoich mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Smog – jak sobie z nim radzić? Skuteczne domowe sposoby na walkę ze smogiem

Smog ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka - podrażnia drogi oddechowe oraz stanowi poważne zagrożenie dla kobiet ciężarnych, małych dzieci...

Zamknij