Histeroskopia jest precyzyjną metodą oceny wnętrza macicy i ujścia jajowodów. Wykorzystuje się ją w diagnostyce niepłodności.
Co to jest histeroskopia?
Histeroskopia jest jedną z metod profilaktycznych i diagnostycznych wykorzystywanych w ginekologii. Umożliwia dokładne zbadanie szyjki i jamy macicy oraz ujścia jajowodów. Podczas badania lekarz wprowadza do dróg rodnych kobiety cienki 4-milimetrowy endoskop (histeroskop). Umieszczona w nim kamera pozwala na precyzyjne obejrzenie i ocenę wnętrza narządów płciowych kobiety pod względem budowy anatomicznej oraz obecności różnego rodzaju patologii: zrostów, polipów, mięśniaków lub guzów nowotworowych.
Wskazania do histeroskopii
Histeroskopię powinny wykonać kobiety, które:
- mają zaburzenia cyklu miesiączkowania;
- krwawią pomiędzy miesiączkami, a przyczyna krwawień jest nieustalona;
- otrzymały nieprawidłowy wynik badania USG macicy;
- mają podejrzenie polipów, zrostów, mięśniaków lub guzów w obrębie macicy;
- mają trudności z donoszeniem ciąży;
- nie mogą zajść w ciążę.
Histeroskopia w diagnostyce niepłodności
Kobiety, których dotyczy problem niepłodności, mogą dowiedzieć się od lekarza ginekologa, jak sprawdzić płodność swoją i partnera. Histeroskopia jest metodą, która pozwala nie tylko jednoznacznie wykluczyć lub rozpoznać wady anatomiczne i patologie w obrębie endometrium, ale także usunąć niewielkie zmiany, które są odpowiedzialne za problemy z zajściem w ciążę.
Przygotowanie i przebieg badania
Histeroskopia jest krótkim i mało inwazyjnym badaniem. Trwa około 10 minut. Nie powoduje dolegliwości bólowych, jednak dla komfortu pacjentki przeprowadza się ją w znieczuleniu. Zaleca się wykonanie histeroskopii w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, zaraz po ustaniu krwawienia.
Przygotowania obejmują wykonanie cytologii, posiewu z kanału szyjki macicy oraz badań laboratoryjnych krwi, na które składa się m.in. morfologia, sód, potas, glukoza, grupa krwi, badanie w kierunku kiły oraz poziom przeciwciał. Na badanie kobieta powinna zgłosić się na czczo i z pełnym pęcherzem.