Choroby

Grypa żołądkowa – najczęstsze przyczyny

Grypa żołądkowa – najczęstsze przyczyny

 

Grypa żołądkowa to choroba, której najczęstszą przyczyną jest zakażenie wirusowe, do którego dochodzi po bezpośrednim kontakcie z zainfekowaną osobą bądź przedmiotem, którego dotykała. Jelitówka powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak: silna biegunka, ból brzucha, osłabienie, a czasem również wymioty i mdłości.

 

Grypa żołądkowa – na czym polega?

 

Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, czyli grypa żołądkowa, to choroba, która objawia się najczęściej silną biegunką, wymiotami, gorączką oraz bólami brzucha. Problemy trawienne mogą znacznie osłabić organizm, dlatego osoby, które chorują na jelitówkę, często czują się wyczerpane i brak im sił. Grypa żołądkowa jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci oraz osób starszych ponieważ może spowodować odwodnienie organizmu.

 

Grypa żołądkowa – rotawirusy

 

Grypę żołądkową najczęściej powodują rotawirusy, rzadziej – adenowirusy oraz norowirusy. Wirus wywołujący chorobę jest odporny na zamrażanie i posiada kilka szczepów, dlatego przypadłość leczy się objawowo, ponieważ nie istnieje jeden konkretny lek na ten rodzaj zakażenia.  

 

Grypa żołądkowa – jak dochodzi do zarażenia?

 

Grypa żołądkowa należy do jednej z najbardziej zaraźliwych chorób. Wirus chorobotwórczy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść, np. poprzez kichnięcie, picie napoju z tej samej butelki czy szklanki oraz dotykanie przedmiotów, które używała osoba chora, np.: telefonu, sztućców, naczyń.

 

Przyczyną występowania grypy żołądkowej może być również nieprzestrzeganie higieny, np. wkładanie brudnych rąk do ust, nosa czy oczu. Idealnym środowiskiem dla rozwoju wirusów są: niesprzątany dom, niewietrzone pomieszczenia oraz niedezynfekowana regularnie toaleta. Choroba objawia się w około 3 dni od dnia, w którym doszło do zarażenia wirusem.

 

Grypa żołądkowa u dziecka

 

Przyczyną wystąpienia grypy żołądkowej u dziecka są najczęściej chorzy rodzice. Silna biegunka oraz wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego istotne aby w trakcie trwania choroby odpowiednio nawadniać organizm dziecka. Osoby zarażone, na czas trwania choroby, w obecności dziecka mogą zakładać ochronne maseczki na twarz. Ze względu na to, że wirus grypy żołądkowej bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzenia do zachorowań dochodzi zbiorowo, np. w żłobkach, przedszkolach czy szkole. W momencie gdy w danej placówce panuje epidemia choroby, warto zostawić dziecko przez kilka dni w domu, aby uniknąć zarażenia.

 

Grypa żołądkowa – profilaktyka

 

Grypa żołądkowa powoduje nieprzyjemne dolegliwości, jednak w większości przypadków zachorowań nie jest groźna dla życia człowieka. Z reguły objawy grypy ustępują po kilku dniach. Aby uniknąć w przyszłości zarażenia wirusem, należy przestrzegać zasad higieny, zwłaszcza mycia rąk po skorzystaniu z toalety czy przed jedzeniem. Urządzenia sanitarne powinny być regularnie dezynfekowane. Wodę w toalecie najlepiej spuszczać przy zamkniętej klapie, z kolei osoby zdrowie powinny uniknać kontaktów z chorymi na grypę żołądkową bądź ludźmi, którzy niedawno ją przeszli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Domowe sposoby na płukanie gardła – roztwór solny, fakty i mity

Sposoby na ból gardła Istnieje wiele domowych sposobów na ból gardła. Niewątpliwie każdemu kiedyś dokuczał, a nie należy to wcale...

Zamknij