Porady

Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu gimnazjalnego?

Gimnazjaliści, którzy myślą o dostaniu się do renomowanego liceum dokładają wszelkich starań, aby uzyskać jak najwyższy wynik z egzaminu kończącego swój aktualny poziom edukacji. Warto jednak pamiętać, że wyniki uzyskane na tych sprawdzianach oficjalnie podawane są do wiadomości dopiero po wystawieniu ocen przez nauczycieli swoim uczniom, więc nie mają wpływu na świadectwo ukończenia gimnazjum. Egzaminu tego nie da się oblać – ma on charakter czysto informacyjny i dlatego spora część nastolatków nie przykłada do niego wielkiej wagi. W obliczu niżu demograficznego, jeżeli ktoś nie chce iść do liceum bądź technikum z naprawdę wysokim poziomem, nie ma potrzeby stresowania się wynikami egzaminu gimnazjalnego.

 

Jak sprawdzić wyniki?

 

Czołowe polskie portale informacje publikują arkusze już w dniu, w którym egzamin został przeprowadzony, jednocześnie podkreślając jakie były prawidłowe odpowiedzi. Dzięki temu bardzo szybko uczeń gimnazjum może sprawdzić ile dostanie punktów z zadań zamkniętych. Problemem są, co jest dosyć oczywiste, zadania otwarte, ponieważ w ich wypadku często liczy się indywidualne podejście nauczyciela do każdej pracy pisemnej. Można spekulować ile punktów dostanie się za zadania wymagające napisania czegoś od siebie, aczkolwiek nie ma żadnej gwarancji, że wynik, którego uczeń się spodziewa pokryje się z rzeczywistością. Tak czy inaczej jednak, publikowane w dniu egzaminu arkusze pozwalają uczniowi przekonać się „z grubsza” w jakim przedziale wyniku powinien się spodziewać.

 

Oficjalne wyniki, podawane w czerwcu, dostępne są na specjalnej stronie internetowej odpowiedniej dla każdego ucznia Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Każdy otrzymuje w szkole specjalny kod, który upoważnia go do zapoznania się z rezultatem nauki w gimnazjum. Strony OKE bardzo często są przeciążone w dniu publikowania wyników, więc nie należy się denerwować, kiedy nie uda się nam za pierwszym razem zalogować z użyciem podanego kodu. Najprawdopodobniej będzie to bowiem problem przeciążonych serwerów. Bardziej cierpliwi mogą zaznajomić się z wynikami już w szkole – zbiorcze wyniki egzaminu przekazane zostaną uczniowi razem ze świadectwem po trzeciej klasie gimnazjum.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Testy genetyczne i ich znaczenie w leczeniu nowotworów

Testy genetyczne mają coraz większe znaczenie w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Tym bardziej, że obecnie wiadomo, że charakterystyka raka nie...

Zamknij