Choroby

Gdy potrzebujesz coraz większych liter

Robiąc zakupy w sklepie musisz prosić kogoś o przeczytanie napisów na opakowaniu? Czytasz książkę lub gazetę, trzymając je w dużej odległości od oczu? Najprawdopodobniej dopadła Cię starczowzroczność – najczęstsza dolegliwość ze strony oczu, jaka pojawia się u osób po 45. roku życia.

Starczowzroczność (presbiopia) jest wynikiem zmian, jakie wraz z wiekiem zachodzą w naszych gałkach ocznych. Siatkówka staje się mniej elastyczna i traci stopniowo zdolność akomodacji, czyli dostosowywania się do widzenia z różnych odległości. Osoby z tą dolegliwością dobrze widzą z daleka, mają natomiast problemy z widzeniem z bliska. Nie będzie więc kłopotem przeczytanie numeru nadjeżdżającego autobusu, ale przeczytanie SMSa może sprawić trudności. Starczowzroczność z biegiem lat pogłębia się, a oko nie wraca do dawnej sprawności.

Okularami lub laserem

Presbiopię zwykle koryguje się za pomocą okularów, które trzeba używać do czytania. Dzięki temu wzrok nie będzie się męczył. Jednak coraz więcej klinik okulistycznych w całym kraju oferuje zabiegi laserowe, które przywracają ostrość widzenia z każdej odległości. Warto prześledzić ranking lekarzy i klinik okulistycznych, które wykonują tego rodzaju zabiegi. Nawet, jeśli w Twoim mieście żadna klinika nie ma tego w swojej ofercie, warto szukać w innych miejscowościach. Zabieg kosztuje kilka tysięcy (za jedno oko), jednak przywrócenie jakości widzenia i komfortu życia jest bezcenne i nie można tego przeliczyć na żadne pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kamienie w nerkach

Kolka nerkowa uważana jest za jeden z najsilniejszych ataków bólowych. Gdy się pojawi, możemy mieć niemal pewność, że w naszych...

Zamknij