Choroby

Gdy boli nas gardło

Gardło jest bardzo wrażliwą częścią naszego ciała, dlatego też w przypadku bólu, może być ono bardzo dokuczliwe. Niektóre osoby mają bardziej wrażliwe gardła – ból może pojawić się w sytuacji przewiania, spożycia zbyt zimnego posiłku (lodów lub napojów).

Chorobą, która przede wszystkim przejawia się poprzez ból gardła jest angina, która przenosi się drogą kropelkową. Choroba ma kilka charakterystycznych objawów, które pomagają w jej zdiagnozowaniu. Przede wszystkim jest to wysoka gorączka, ogólny ból stawów i mięśni, a także silne zaczerwienienie, ból gardła (w niektórych przypadkach opuchnięcie gardła może powodować trudności w oddychaniu).

Leczenie chorób gardła

Leczenie polega na podaniu antybiotyków, które są wymierzone w paciorkowce powodujące chorobę. Konieczne jest szybkie i kompleksowe leczenie, ponieważ niedoleczona angina może powodować przykre powikłania, związane m.in. z zapaleniem ucha (wówczas źródłem pomocy będzie laryngolog), zatok, a także zapaleniem płuc.

Wizyta u lekarza rodzinnego jest obowiązkowa, ważne jest także izolowanie chorego by nie zarazić innych osób.

Walka z bólem gardła

Jak walczyć z chorobami gardła i stanami zaplanymi dowiemy się z krótkiego filmiku na portalu youtube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Różyczka – niebezpieczna choroba dzieci

Nazwa różyczka kojarzy się z pięknym delikatnym kwiatem, jednocześnie jednak określa niebezpieczną chorobę zakaźną, która najczęściej dotyka nas w wieku...

Zamknij