Ekstrakcja ósemek, czyli usuwanie trzecich zębów trzonowych należy do najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza, aby uniknąć powikłań, takich jak krwawienie, suchy zębodół, szczękościsk i infekcja.
Kiedy jest konieczna ekstrakcja ósemek?
Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, są najbardziej narażone na rozwój próchnicy. Dzieje się tak głównie z powodu ich umiejscowienia, które utrudnia utrzymanie wystarczającej higieny i sprzyja zaleganiu resztek pokarmu. Sytuacja ta sprzyja namnażaniu się bakterii. U niektórych nie wyrastają w ogóle lub wyrastają nieprawidłowo i powodują ucisk na okoliczne tkanki. W takich przypadkach wskazana jest ekstrakcja ósemki.
Ekstrakcja ósemki jest konieczna także, gdy:
- pojawiają się silne dolegliwości bólowe bądź problemy z pełnym otwieraniem jamy ustnej;
- dochodzi do częstych stanów zapalnych;
- pojawiają się nawracające bóle głowy;
- pacjent przygotowuje się do leczenia ortodontycznego lub protetycznego;
- wyrasta pod złym kątem, przez co może uszkodzić korzenie pozostałych zębów.
Obecnie nie jest wskazane profilaktyczne usuwanie ósemek.
Jak wygląda usuwanie ósemek?
Ekstrakcja ósemki u każdego pacjenta może przebiegać nieco inaczej. Wpływ na przebieg zabiegu ma jej budowa, sposób, w jaki wyrosła oraz dostęp, który niejednokrotnie jest utrudniony. Zawsze jednak przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia.
W pierwszej kolejności lekarz nacina dziąsło i przewierca blaszkę kostną specjalnym wiertłem. Następnie rozdrabnia ósemkę na mniejsze kawałki, które po kolei usuwa. Ostatnim etapem jest oczyszczenie zębodołu oraz założenie szwów i opatrunku.
Powikłania po ekstrakcji ósemek
Po zabiegu usuwania ósemek mogą pojawić się powikłania. W większości przypadków są one wynikiem niestosowania się do zaleceń lekarza. Pojawienie się niepokojących objawów (silny ból, krwawienie, obrzęk, gorączka) jest wskazaniem do pilnej wizyty w klinice stomatologicznej. Najczęściej obserwowane powikłania po ekstrakcji zęba to:
- stan zapalny okolicznych tkanek,
- infekcja bakteryjna,
- zbyt obfite lub przedłużające się krwawienie z rany,
- obrzęk tkanek,
- szczękościsk,
- suchy zębodół (zaburzenia gojenia się rany).
Zalecenia po zabiegu usunięcia ósemek
Po zabiegu usunięcia zęba konieczne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Na dziąsło zakładane są szwy i opatrunek, który należy uciskać przez 20 minut, a następnie wypluć. Zabronione jest spożywanie pokarmów i picie przez minimum 2 godziny od wizyty w klinice stomatologicznej. Bardzo ważne jest także, aby przez 2–3 dni powstrzymać się od:
- picia alkoholu,
- palenia tytoniu,
- intensywnego wysiłku fizycznego,
- spożywania twardych pokarmów,
- płukania jamy ustnej.
Pacjent powinien dbać o prawidłową higienę jamy ustnej – zęby należy myć rano i wieczorem, a także po każdym posiłku (jeżeli to możliwe) oraz zgłosić się w wyznaczone dni do kliniki stomatologicznej na kontrolę i ściągnięcie szwów. W razie bólu można stosować środki przeciwbólowe i zimne okłady.