Choroby

Domowe sposoby na płukanie gardła – roztwór solny, fakty i mity

Sposoby na ból gardła

Istnieje wiele domowych sposobów na ból gardła. Niewątpliwie każdemu kiedyś dokuczał, a nie należy to wcale do przyjemnych uczuć i potrafi wielce irytować, gdyż odczuwamy nie tylko, ból ale także i dyskomfort przy przełykaniu choćby śliny, nie wspominając już o jakimkolwiek jedzeniu. Niektóre domowe sposoby mają naprawdę efektywne działanie, inne zaś to tylko mity.

Płukanie gardła solą

Do której grupy należy płukanka solna? Ludzie spierają się – jedni uważają, iż pomaga, inni natomiast, że wręcz przeciwnie. Rozpuszczenie dwóch, trzech łyżeczek soli w szklance letniej wody może pomóc na chrypę, ból lub drapanie gardła. Powodem tychże dolegliwości są zaburzenia w obrębie krtani i najczęściej jest to jej zapalenie bądź podrażnienie.

Negatywne opinie

Specjaliści jednak odradzają stosowanie płukanek z solą. Nie zadziała to bowiem pozytywnie, jeśli substancja ma zbyt małe stężenie. Wówczas niestety nie odkazi skutecznie i zadowalająco gardła. Natomiast w przypadku zbyt dużego stężenia roztworu ból może się wyłącznie nasilić ze względu na agresywną działalność soli w tejże sytuacji. Aczkolwiek niewątpliwie część bakterii nie wytrzymuje tak słonego środowiska, a więc umierają one i roztwór ten częściowo może pomóc – ale zależy to, jak już wyżej wspomniano, od stężenia roztworu. Jedni uważają, iż stosowanie tego sposobu nie jest warte zachodu, inni uważają go za bardzo dobry środek – w szczególności ludzie starsi, który mają przekonanie, iż ulga po zastosowaniu tejże płukanki przychodzi z czasem. Roztwór soli jednak sam w sobie nie ma typowych właściwości mogących usunąć ból gardła, co najwyżej dezynfekuje, a więc usuwa bakterie. W wypadku zbyt dużego stężenia działa drażniąco na błony śluzowe gardła i wówczas słony smak utrzymujący się w ustach jedynie odciąga uwagę od bólu, lecz go nie usuwa.

Metoda postępowania

Jak postępować, by przygotowany roztwór z soli przyniósł jakiekolwiek pozytywne działanie? Po pierwsze musi on mieć temperaturę ciała. Następnym elementem, o którym należy pamiętać jest powtarzanie płukania nawet cztery razy dziennie. Przegotowanego płynu nie trzyma się zbyt długo w ustach i ostatnie, o czym powinno się pamiętać – nie nabiera się wielokrotnie roztworu do ust, wystarczą nawet trzy ruchy płukania.

Niezaprzeczalnie istnieją lepsze sposoby na poradzenie sobie z bólem gardła. Lepiej jest w tej sytuacji zastosować chociażby płukankę z sodą, roztwory ziołowe,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ból zębów w ciąży

Ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Niestety, wiążą się z nią też rozmaite dolegliwości. Nie wszystkie można...

Zamknij